- W pierwszym etapie wykonaliśmy instalację centralnego ogrzewania z pompą ciepła, wymianę instalacji elektrycznej oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej – mówi Joanna Walczak, specjalista ds. promocji i marketingu w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Dzięki temu obiekt będzie atrakcją turystyczną przez cały rok. Docelowo w budynku znajdzie się również ekspozycja zabytków pochodzących z badań archeologicznych grodu. Zadanie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Infrastruktura kultury 2018.
Drugi etap projektu realizowany będzie w 2019 r. Obejmie: docieplenie posadzki, ścian i dachu, wymianę pokrycia dachowego oraz utworzenie nowej wystawy stałej.
Gród w Zawodziu (obecnie dzielnica Kalisza) powstał w IX wieku w. Od XI w. do XIII w. był jednym z najważniejszych ośrodków państwa wczesnopiastowskiego. Stanowił też ważny punkt na skrzyżowaniu dalekosiężnych szlaków handlowych znad Bałtyku do Czech, Moraw, Węgier, z Niemiec na Ruś. Około XIII w. gród na Zawodziu utracił swoje znaczenie administracyjne i polityczne zachowując jedynie na jakiś czas funkcje kościelne. Badania archeologiczne prowadzone w tym miejscu odsłoniły m.in. fundament kamiennej wieży z XIII w., drewniany kościół z XI w., fundament kolegiaty p.w. św. Pawła, umocnienia drewniane wałów, płaszcz kamienny, zabudowę wewnętrzną grodziska, cmentarz przykościelny. Teren grodziska obecnie jest Rezerwatem Archeologicznym i oddziałem Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. W 2008 r. odtworzono w Rezerwacie częściową zabudowę średniowiecznej warowni, na którą składają się: brama wjazdowa do grodu wraz z palisadą i mostem, kamienny kurhan, drewniane chaty, dwupoziomowa wieża obronna, wały skrzyniowe, fundamenty oraz część przyziemia romańskiej kolegiaty.
MIK, fot. MOZK
Napisz komentarz
Komentarze