Kalisz i Konin – to w tych dwóch miastach w ciągu ostatnich piętnastu miesięcy realizowano eksperyment mający udowodnić, że mieszkańcy chcą nie tylko wiedzieć na co samorząd wydaje pieniądze, ale i współdecydować o inwestycjach. W Kaliszu realizacją zajęła się Kaliska Inicjatywa Miejska. Pierwszym krokiem było przełożenie skomplikowanego języka finansów na treści zrozumiałe dla przeciętnego mieszkańca. - Zajęliśmy się analizą budżetu nie do końca rozumiejąc pewne kwestie. Naszym zadaniem było poznanie języka budżetu i przełożenie go na bardziej przystępny język. Monitoring to nie kontrola, to próba przyjrzenia się przez laika profesjonalnej formule budżetu – mówiła w trakcie wtorkowego spotkania podsumowującego działalność KIM Kalina Michocka.
Podczas spotkania omówiono to, co do tej pory udało się zrealizować w ramach projektu ,,Liczy się miasto’’. Podstawą były spotkania i dyskusje z mieszkańcami.
,,Zależało nam na tym, aby stworzyć w Koninie i Kaliszu okazje do rozmowy na tematy rzadko do tej pory poruszane: jawność i transparentność danych publicznych, wizualizowanie danych, działania strażnicze, innowacje społeczne wspierające partycypacje i inne’’ – czytamy w specjalnie wydanej na tą okazję broszurze.
Już pierwszy krok, czyli ankieta, którą wypełniali kaliszanie pokazała, że mieszkańców najbardziej interesują miejskie inwestycje. Dalsze działania tylko to potwierdziły. Dyskutowano z urzędnikami i naczelnikami, pytano o to na co zostały wydane pieniądze i dlaczego nie zrealizowano innych inwestycji, mieszkańcy mówili czego im w Kaliszu brakuje i co powinno zostać poprawione. Miejski budżet stał się niejako motorem do dalszej rozmowy. I o to walczą pomysłodawcy: o dialog między mieszkańcami, a samorządem. - Chcieliśmy zbadać jak wygląda komunikacja między samorządem, a kaliszanami i jakiej tej komunikacji oczekują mieszkańcy. Cieszymy się, że Urząd Miejski z nami współpracuje, bo te ostatnie miesiące pokazały, że kaliszanie szukają wiedzy na temat miasta, przychodzą, pytają, interesują się – dodała Kalina Michocka.
Kaliska Inicjatywa Miejska swoje działania opiera na doświadczeniu innych krajów, m.in.Holandii. to tam w grudniu 2011 r. powstało Centrum Monitoringu Budżetu i Partycypacji Obywatelskiej, które wspólnie z MOVISIE i Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Amsterdamie oraz mieszkańcami Indische Buurt, opracowało plan monitoringu budżetu. Poprzez współpracę ze stowarzyszeniem Jeden Świat z Poznania idea dotarła do Polski, a teraz także do Kalisza.
-U nas samorząd i mieszkańcy dzielnicy współpracują i współtworzą. Współtworzenie zakłada bowiem nie tylko współpracę, ale i pozytywną relację. – mówił Mellouki Cadat z Centrum Monitoringu Budżetu i Partycypacji Obywatelskiej, który był gościem wtorkowego spotkania. Podkreślał także zalety, które płyną z takiej kontroli – Metoda monitorowania budżetu została opracowana przez samych mieszkańców. Pozwala ona na dostęp do informacji dotyczących budżetu, wspiera partycypację społeczną, ma bezpośrednie przełożenie na zainteresowanie konkretnej społeczności sprawami miasta, dzielnicy i wpływa na sam budżet – mieszkańcy przedstawiają swoje oczekiwania radnym.
Do tej pory odbyło się 20 spotkań poświęconych budżetom Kalisza i Konina. Wypowiedzi mieszkańców posłużyły do stworzenia rekomendacji – krótkiego dokumentu podsumowującego projekt i przedstawiającego oczekiwania co do dalszej współpracy. Efekty kaliskiego monitoringu w postaci infografik są dostępne na stronie: http://liczysiemiasto.pl/. Projekt Liczy się Miasto współfinansowany jest ze szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Katarzyna Krzywda, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze