Tadeusz Kulisiewicz
Warto o tym wspomnieć, bo rok 2019 jest Rokiem Tadeusza Kulisiewicza w naszym mieście i to jemu poświęcony jest ten artykuł. Jego postać i dorobek wciąż inspirują młodzież szkolną, studentów, artystów, a nazwisko patronuje wydarzeniom artystycznym. Warszawska Akademia Sztuk Pięknych oraz Fundacja „Stypendia i nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza” organizują w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Międzynarodowe Triennale Sztuk Graficznych im. Tadeusza Kulisiewicza. Prezentuje ono sztukę graficzną w powiązaniu z innymi dyscyplinami humanistycznymi oraz tworzy przestrzeń dla spotkań i kontaktów interdyscyplinarnych.
Trzeba tutaj dodać, że w Akademii Sztuk Pięknych Tadeusz Kulisiewicz w latach 1933-1939 prowadził kursy rysunku, a od roku 1946 był profesorem tej uczelni. Jego wielka pasją była praca z utalentowaną artystycznie młodzieżą. To ona zrodziła pomysł utworzenia fundacji wspierającej młodych twórców w dziedzinie grafiki i rysunku. Fundacja Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza działa do dziś, ufundowała dotąd kilkadziesiąt stypendiów, organizując też wystawy laureatom.
W Kaliszu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 istnieje Liceum Plastyczne im. Tadeusza Kulisiewicza. Szkoła co roku organizuje Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Śladami Kulisiewicza ‒ wędrówki ze szkicownikiem.
To w naszym mieście istnieje Centrum Rysunku i Grafiki Tadeusza Kulisiewicza, w którym można oglądać zrekonstruowaną warszawską pracownię artysty, zrealizowaną na podstawie dokumentacji fotograficznej oraz filmów archiwalnych.
Dominującym akcentem jest duży stół, przy którym Tadeusz Kulisiewicz pracował. W galerii są zgromadzone prace i szkicowniki artysty. Oddzielną część zbiorów stanowi archiwum Tadeusza Kulisiewicza zawierające dokumenty, korespondencję, fotografie, wydawnictwa oraz katalogi wystaw.
W Roku Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu miasto planuje szereg nowych wydarzeń związanych z jego postacią i twórczością, wystawy, koncerty, warsztaty artystyczne, wydawnictwa, konferencje naukowe. Każdy będzie mógł uczestniczyć w tych wydarzeniach.
Jeszcze w grudniu 2018 roku Prezydent Miasta Kalisza ogłosił konkurs na projekt graficzny logo obchodów Roku Tadeusza Kulisiewicza. Zakończył się etap zgłaszania prac, wpłynęło ich kilkadziesiąt. W najbliższym czasie Komisja konkursowa wybierze jeden projekt, który będzie firmował wszystkie działania w ramach obchodów Roku Tadeusza Kulisiewicza.
W styczniu odbyło się spotkanie przedstawicieli miejskich instytucji kulturalnych, stowarzyszeń, placówek oświatowych, itd., mające na celu wyłonienie Komitetu Obchodów Roku Tadeusza Kulisiewicza. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem Programu. Do końca stycznia br. każdy może zgłosić swój projekt, pomysł, aby uczcić pamięć wielkiego rysownika i grafika, urodzonego w Kaliszu, który znacząco wzbogacił panteon narodowej kultury swoją znakomitą twórczością. Wszelkich informacji w tej kwestii udziela Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Kaliszu. Wszystkie wydarzenia zawarte w programie obchodów odbędą się pod honorowym patronatem Fundacji „Stypendia i nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza”.
Ale wróćmy na chwilę do roku 1960. Wtedy to odbywały się hucznie obchody XVIII wieków Kalisza. Z tej okazji właśnie władze miasta przyznały wyróżnienia wyjątkowym obywatelom. Miało to miejsce dokładnie 23 stycznia 1960 r. Podczas uroczystości Przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Józef Kuznowicz wręczył dyplomy honorowe obywateli miasta pisarce Marii Dąbrowskiej, za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości literackiej związanej z życiem miasta i Ziemi Kaliskiej, i prof. artyście grafikowi Tadeuszowi Kulisiewiczowi, za zasługi w dziedzinie twórczości graficznej związanej z życiem miasta i Ziemi Kaliskiej. Taki zapis znajduje się w złotej księdze miasta Kalisza.
Zarówno Maria Dąbrowska, jak i Tadeusz Kulisiewicz pozostawili po sobie swoje dzieła. Należy także przypomnieć, że Artysta zilustrował swoimi pracami książkę Marii Dąbrowskiej „Pielgrzymka do Warszawy”. Jak czytamy w Kronice Miasta Kalisza autorstwa Władysława Kościelniaka i Krzysztofa Walczaka „28 października na mocy testamentu prof. Tadeusza Kulisiewicza Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej stało się prawnym właścicielem całego wyposażenia warszawskiej pracowni artysty. Sporządzenia spisu inwentarzowego dokonali pracownicy muzeum, znajdując ponad tysiąc szkiców i rysunków, które wraz z 400 pracami uzyskanymi wcześniej, tworzą największą kolekcję dzieł tego artysty w kraju”.
Wszystkie te perły sztuki i spuściznę po Tadeuszu Kulisiewicza można podziwiać w Centrum Rysunku i Grafiki jego imienia, które znajduje się w Kaliszu przy ul. Łaziennej w zabytkowym budynku dawnego kolegium jezuickiego.
Źródło: kalisz.pl, fot. arch. Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza
Napisz komentarz
Komentarze