Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zawodowe predyspozycje uczniów

Cztery tysiące młodych Wielkopolan bierze udział w specjalnym projekcie badającym ich zawodowe predyspozycje. Centra Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu oraz w Poznaniu już od jesieni realizują pilotażowy program wykorzystujący innowacyjne narzędzie badawcze udostępniane szkołom on-line.
Zawodowe predyspozycje uczniów

Pilotażowy projekt pod nazwą „Badanie predyspozycji zawodowych uczniów szkół podstawowych testem obrazkowym Achtnicha” rozpoczął się w październiku 2018 roku, a jego najważniejszą część, czyli rekrutację szkół i uczniów, a także przygotowanie merytoryczne nauczycieli-opiekunów, sfinalizowano pod koniec roku. Całość jest w pełni finansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, a wartość projektu to blisko 70 tysięcy złotych. „Realizacja projektu jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zarówno uczniów i ich rodziców, jak i pracodawców” – powiedziała Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. „Przede wszystkim uczniom będzie łatwiej podejmować decyzje, bo będą wiedzieć, jakie mają własne predyspozycje do danego zawodu. Z drugiej strony – my odpowiemy pracodawcom, jakie kompetencje wyjdą nam na rynek za 3-4 lata, kiedy oni skończą szkoły. Czy to są te kompetencje, te zawody, które są oczekiwane na rynku pracy, czy raczej będziemy musieli tym w jakimś stopniu sterować” – dodała marszałek Wodzińska.

Badanie obejmuje łącznie, w subregionie kaliskim i poznańskim, grupę 4 tysięcy ósmoklasistów ze szkół podstawowych oraz uczniów klas trzecich z gimnazjów. Oparte jest o szwajcarską metodę obrazkowego testu zawodów opracowaną przez psychologa Martina Achtnicha. Polskiej adaptacji tego narzędzia dokonał dr Henryk Jarosiewicz z Zakładu Psychologii Zarządzania Uniwersytetu Wrocławskiego. „Ta metoda przede wszystkim  przyjęła się u uczniów, bo kiedy dostają ankietę z otwartymi czy zamkniętymi pytaniami, to nie zawsze chcą lub potrafią na nie odpowiadać, natomiast test obrazkowy po prostu wskazuje cechy czy predyspozycje, a nawet kompetencje, które predestynują danego ucznia do wykonywania jakiegoś zawodu” – tłumaczył dr inż. Mariusz S. Kubiak, Dyrektor CWRKDiZ w Poznaniu.

Obecnie uczniowie mają czas na wykonanie testu drogą on-line, po czym każdy z nich otrzyma indywidualną diagnozę, rodzaj skróconej wersji raportu z mapą osobistych kompetencji. „Jeśli będzie taka potrzeba ze strony rodziców i dzieci, to mamy również do dyspozycji naszych doradców, którzy mogą umówić się na indywidualne sesje jobcoachingowe i wtedy sięgnąć po rozbudowaną wersję raportu w ramach kilku spotkań pomagających uczniowi i rodzicom w wyborze szkoły” – poinformowała z kolei Magdalena Sekura-Nowicka, Dyrektor CWRKDiZ w Kaliszu.

Dokładna analiza empiryczna wyników zostanie zakończona pod koniec lutego. Raport z badań z jednej stronny pokaże, jak w przyszłości będzie kształtował się rynek pracowników, z drugiej wesprze szkoły w kształtowaniu odpowiedniej oferty edukacyjnej.

R. Kuciński, zdj. CWRKDiZ w Kaliszu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama