Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ekonomia społeczna rozwija się w Kaliszu

Unia Europejska w nowej perspektywie finansowej będzie kładła szczególny nacisk na ekonomię społeczną, czyli rozwiązywanie problemów związanych z wykluczeniem społecznym. O możliwościach rozwoju tej dziedziny w subregionie kaliskim dyskutowano w czwartek  w Spółdzielni Socjalnej Lepart. Najważniejszym punktem spotkania było uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy w ramach partnerstwa na rzecz rozwoju ekonomii społecznej.
Ekonomia społeczna rozwija się w Kaliszu

Miesiąc  temu przy placu Kilińskiego rozpoczął działalność Lewy Profil Asnyka – spółdzielnia socjalna o charakterze kulinarno-kulturalnym. Odbywają się tu koncerty, wystawy, spotkania literackie. Lepart, bo tak w skrócie nazywa się to miejsce, stworzyło 7 osób (w tym: fotograf, piosenkarka i dwie pisarki), wcześniej  intensywnie działające jako Stowarzyszenie Promocji Sztuki „Łyżka Mleka”. Stowarzyszenie nie miało jednak własnego miejsca, w którym mogłoby realizować swoje cele. By uruchomić taką działalność skorzystało z pomocy Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Fundacji im. Królowej Polski św. Jadwigi. To dzięki tej organizacji udało im się pozyskać pieniądze z UE. - Otrzymaliśmy 20 tysięcy złotych na osobę bezrobotną, a mieliśmy pięć osób bezrobotnych i dwie pracujące. Ten zastrzyk finansowy wyniósł zatem 100  tysięcy złotych. Niektórzy uważali, że za takie pieniądze nie da się zaistnieć w branży restauracyjnej. My pokazaliśmy, że się da – mówi Izabela Fietkiewicz-Paszek z Lewego Profilu Asnyka.

Bo trzeba mieć dużo samozaparcia, by biznes przede wszystkim wystartował i utrzymał się na rynku. Lepart funkcjonuje dopiero miesiąc i jest wyjątkiem na mapie Kalisza. - Niestety jest to pierwsza tego typu działalność tak sprawnie funkcjonująca w Kaliszu. Mamy nadzieję, że dzięki perspektywie finansowej 2014-2020 powstaną kolejne spółdzielnie socjalne – przyznał wiceprezydent Kalisza, Jacek Konopka.

Dziś eksperci z Fundacji im. Królowej Polski św. Jadwigi przedstawili plany rozwoju ekonomii społecznej w Wielkopolsce i nowe źródła finansowania tego typu przedsięwzięć. - Nasza Fundacja wspiera przede wszystkim osoby niepełnosprawne, taka jest geneza naszej działalności. Pomagamy także osobom długotrwale bezrobotnym wprowadzić je na rynek pracy. Wspieramy organizacje pozarządowe, samorząd, wszystkich tych zainteresowanych prowadzeniem działalności w sektorze ekonomii społecznej – tłumaczy Paulina Zglińska, dyrektor ds. projektów w Fundacji im. Królowej Polski św. Jadwigi. By założyć działalność na zasadzie spółdzielni socjalnej, trzeba zatem należeć do grupy zagrożonej marginalizacją społeczną. Wtedy z konkretnym pomysłem należy pójść do punktu konsultacyjnego Fundacji; w Kaliszu znajduje się on przy ulicy Złotej 21 i przedstawić wizję swojej przyszłej działalności. Tam specjaliści pomogą wcielić ją w życie.

Podczas konferencji podpisano porozumienia o współpracy w ramach partnerstwa na rzecz rozwoju ekonomii społecznej. Głównym celem partnerstwa jest poszukiwanie możliwości wsparcia rozwoju istniejących i nowo powstających na terenie subregionu kaliskiego podmiotów ekonomii społecznej. Do partnerstwa przystąpili: Urząd Miejski w Kaliszu, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kaliszu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu, Stowarzyszenie Promocji Sztuki „Łyżka Mleka”, Spółdzielnia Socjalna Lepart, Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości, Fundacja Osób Niepełnosprawnych Sprawniejsi Razem, Fundacja Bądźmy Razem, Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych, Zakład Aktywności Zawodowej Swoboda, GEST Małgorzata Wasilewska oraz Fundacja im. Królowej Polski Św. Jadwigi.

Nasze województwo jest liderem jeśli chodzi o liczbę funkcjonujących spółdzielni socjalnych. W Wielkopolsce jest ich ponad 60.

Agnieszka Gierz, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama