Wielki remont kościoła ojców franciszkanów odkrył sporo niespodzianek. Okazało się, że okres prac to raj dla miłośników starych monet. Najpierw znaleziono słowiańską wersję grosza weneckiego, a teraz denar z czasów Kazimierza Wielkiego. Pieniądz niezwykły, bo jedyny w swoim rodzaju. – Jest to mały denar ważący 0,16 grama i mierzący 11,5 milimetra średnicy. Po jednej stronie przedstawia koronę w obwódce z dużych kropek.
Po drugiej mamy literę „K” lub „R”, a wokół niej jest legenda. Z niej można wyczytać litery „K” i „A”, stąd stwierdzenie, że prawdopodobnie mamy do czynienia z denarem Kazimierza Wielkiego, być może wybijanym w Kaliszu – wyjaśnia dr Adam Kędzierski z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. - Ciekawa jest waga tej monety. Inne dwustronne monety Kazimierza Wielkiego ważą więcej - ok. 0,3 grama. Ta jest wyjątkowo lekka, ale być może była robiona według wielkopolskich standardów monet bitych za panowania Kazimierza.
Moneta jest drobna, dlatego mogła wypaść z sakwy przeciętnego kaliszanina. Jednak najważniejsze, że do tej pory tak mały denar z tego typu zdobieniami nie został odnaleziony.
AW, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze