Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jedyna taka w Polsce. W Kaliszu znaleziono wyjątkową monetę ZDJĘCIA

Jest niewielka, zdecydowanie mniejsza i lżejsza niż dotychczas znane. Dla właściciela, który ją zgubił zapewne stanowiła jakąś część domowego budżetu, dla znalazcy – archeologa – jest bezcennym numizmatem i kolejnym elementem, by bliżej poznać naszych przodków. Ten znaleziono w kościele ojców franciszkanów. Denar najprawdopodobniej pochodzi z XIV wieku i jest jedynym takim znalezionym w Polsce.
Jedyna taka w Polsce. W Kaliszu znaleziono wyjątkową monetę ZDJĘCIA

Wielki remont kościoła ojców franciszkanów odkrył sporo niespodzianek. Okazało się, że okres prac to raj dla miłośników starych monet. Najpierw znaleziono słowiańską wersję grosza weneckiego, a teraz denar z czasów Kazimierza Wielkiego. Pieniądz niezwykły, bo jedyny w swoim rodzaju. – Jest to mały denar ważący 0,16 grama i mierzący 11,5 milimetra średnicy. Po jednej stronie przedstawia koronę w obwódce z dużych kropek.

Po drugiej mamy literę „K” lub „R”, a wokół niej jest legenda. Z niej można wyczytać litery „K” i „A”, stąd stwierdzenie, że prawdopodobnie mamy do czynienia z denarem Kazimierza Wielkiego, być może wybijanym w  Kaliszu – wyjaśnia dr Adam Kędzierski z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. - Ciekawa jest waga tej monety. Inne dwustronne monety Kazimierza Wielkiego ważą więcej - ok. 0,3 grama. Ta jest wyjątkowo lekka, ale być może była robiona według wielkopolskich standardów monet bitych za panowania Kazimierza.  

Moneta jest drobna, dlatego mogła wypaść z sakwy przeciętnego kaliszanina. Jednak najważniejsze, że do tej pory tak mały denar z tego typu zdobieniami nie został odnaleziony.

AW, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama