Do kwalifikacji wojskowej przystępują mężczyźni urodzeni w 2000 roku, ale również kobiety z roczników 1995-2000, które posiadają kwalifikacje przydatne w wojsku takie jak np. pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne czy farmacja. W sumie w Kaliszu przed komisją stanie 436 mężczyzn oraz 10 kobiet. Wezwanie dostało także 115 osób poszukiwanych, które nie stawiły się na kwalifikację w poprzednich latach.
W celu ustalenia zdolności do służby wezwane osoby muszą przejść przez kilka etapów kwalifikacji. - Przychodząc tutaj ten, który staje do kwalifikacji jest przebadany przez lekarza przewodniczącego komisji lekarskiej w celu ustalenia stanu zdrowia i kategorii zdrowia pod kątem właśnie tej ewentualnej służby wojskowej – mówi Aleksander Quoos, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Kalisza. Dodaje, że każdy powinien stawić się z dowodem osobistym, aktualnym zdjęciem oraz dokumentacją przebytych chorób. Kandydatowi zakładana jest ewidencja wojskowa, a po zebraniu wszystkich potrzebnych informacji uczestnik dostaje książeczkę wojskową, a w niej najważniejszy wpis dotyczący kategorii zdrowia. - Przewijają się wszystkie kategorie, najwięcej jest A, ale są też odroczenia, kategoria B, są też D i E – mówi Quoos.
Wzięcie udziału w kwalifikacji wojskowej nie wiąże się oczywiście z powołaniem do wojska, ale taka możliwość jest sugerowana wszystkim uczestnikom. Ochotnicza służba terytorialna, służba przygotowawcza czy zawodowa służba wojskowa to jedne z kilku możliwości wstąpienia do armii. Kandydaci nierzadko sami dopytują się o możliwość służby w Wojsku Polskim. - Pracownicy resortu obrony narodowej, którzy biorą udział w kwalifikacji wojskowej są doskonale przygotowani do udzielenia wszelkich odpowiedzi takim kandydatom i oczywiście zapytania z ich strony się zdarzają. Młodzi ludzie pytają o detale, jak ta forma służby ma wyglądać, jak ma przebiegać, czego mogą się spodziewać. Kandydatom jest udzielany pełen wachlarz odpowiedzi – informuje kpt. Grzegorz Jasianek, oficer Wydziału Rekrutacji w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kaliszu.
Na kwalifikację wzywa młodych ludzi Prezydent Miasta Kalisza, natomiast zadaniem Wojskowej Komendy Uzupełnień jest przede wszystkim sporządzenie ewidencji wojskowej oraz udzielenie szczegółowych informacji na temat wojska.
Kwalifikacja wojskowa w naszym rejonie potrwa do 7 marca.
BD, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze