Ostatni raz Centrum Edukacyjno – Wystawiennicze w Marszewie było remontowane w 1988 roku. Wtedy odbyły się tam dożynki centralne z udziałem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Ten rok też przejdzie do historii. Po latach oczekiwań przyszedł czas na kolejny wielki remont. Rozmawiano o nim w czasie wizyty w Marszewie.
- Ten ośrodek pod koniec 2014 roku zmieni swoje oblicze i to bardzo mocno. Wszystkie obiekty zostaną zmodernizowane. Będą nowe alejki, nowe miejsca wystawiennicze – powiedział Krzysztof Grabowski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Pierwsze prace rozpoczęły się w ubiegłym roku. Rozbudowywana jest dawna stołówka ODR. W budynku zastosowano najnowocześniejsze technologie, tak by obiekt był ekologiczny i tani w utrzymaniu. Zostanie w nim ulokowane centrum szkoleniowe oraz biura ODR. Zniknie największy z pawilonów wystawienniczych. Jego stan techniczny jest fatalny, dodatkowo budynek zsuwa się do sąsiadującego z nim stawu.
- Prace, które są tu planowane to właściwie rewitalizacja ośrodka czyli przywrócenie sprawności technicznej niektórym obiektom, które w tej chwili te sprawność straciły oraz poprawa estetyki wizualnej podnoszącej komfort użytkowania tego terenu - wyjaśnia Grzegorz Nawrocki, autor projektu rewitalizacji.
Centrum Wystawienniczo – Edukacyjne ODR w Marszewie jest jednym z trzech w Wielkopolsce. Pod koniec roku będzie najnowocześniejszym jeśli nie najnowszym w kraju. I potrzebnym rolnikom.
- Województwo Wielkopolskie jest rozległe. Od Złotowa do Kępna to jest kilkaset kilometrów. Zdaję sobie sprawę, że jeden taki ośrodek jaki jest w Siedlinku nie wystarcza. Stąd decyzja o urządzaniu lub kontynuacji działalności w takich ośrodkach jak Marszew czy Gołaszyn – dodaje Ryszard Jaworski, dyrektor ODR w Poznaniu
Remont ma wpłynąć na jeszcze większą popularność targów czy szkoleń, które odbywają się w Marszewie. Kilkadziesiąt tysięcy osób odwiedza targi rolno – ogrodnicze, które odbywają się tutaj 3 razy w roku. Jeszcze więcej najpopularniejsze Marszewskie Dni Pola. O tego dochodzi działalność szkoleniowa.
- Rolnicy mogą uczestniczyć w szkoleniach dotyczących technologii produkcji, optymalizacji produkcji pod względem ekonomicznym, z zakresu zespołowych form działania dla rolników zainteresowanych wstąpieniem i działaniem w ramach grup producenckich, ale oferujemy też również szerokie spektrum szkoleń związanych z rozwojem obszarów wiejskich - tłumaczy Wiesława Witaszak, kierownik Centrum Edukacyjno – Wystawienniczego ODR w Marszewie
Remont będzie kosztować ponad 2 miliony złotych. 0,5 miliona złotych to środki od kilkudziesięciu samorządów gminnych i powiatowych w południowej Wielkopolsce, 700 tysięcy przeznaczył Urząd Marszałkowski, 0,5 środki pochodzą z FOŚiGW, 300 tysięcy z budżetu województwa na prace związane z budową dróg dojazdowych oraz modernizację zbiorników wodnych a środki z WODRu poszły na modernizację stołówki.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze