Wystawa to kilka przestrzeni, które razem tworzą drogę – od pierwszego spotkania do "żyli długo i szczęśliwie". Wchodzący w progi galerii spotykają portrety panien i kawalerów szukających drugiej połowy. A kiedy taka się znajdzie są pierwsze spotkania – Park Miejski, spacer wzdłuż Prosny, Planty, okolice teatru czy Most Kamienny – te miejsca na romantyczne spotkania wybierają kaliszanie.
Kolejny etap to zaręczyny. Kiedyś nieodłącznym elementem zamążpójścia było wiano; także taką wyprawkę panny młodej można zobaczyć na wystawie „Zakochani w Kaliszu”. A współczesne miłosne miasto to już eksponaty "wykopane" przez samych kaliszan – od zaproszeń weselnych, przez telegramy z życzeniami, po suknie ślubne, prezenty, zdjęcia i nagrania z wesel. - Są to suknie ślubne z przeróżnych okresów, od lat 40. po lata 90. XX wieku, a również suknie współczesne, te najbardziej wspaniałe, tzw. bezy, obfite, przepięknie zdobione - zachęca Sylwia Kucharska, dyrektor Muzeum Okregowego Ziemi Kaliskiej. - Mamy na wystawie również te przedmioty, które były związane ze ślubem, weselem kaliszan: od listów miłosnych poprzez zaproszenia na ślub, poprzez nagrania wideo ze ślubów, ale też swoiste pamiątki, które trzyma się często w domu, nie używając jako prezenty ślubne, które niejednokrotnie mają przedziwny charakter. Fotografie stanowią taką bazę dla całej naszej opowieści, są to nie tylko fotografie ślubne, ale również fotografie rodzinne, dzieci, wszystkie oczywiście pochodzą z Kalisza.
„Zakochani w Kaliszu” to wystawa, która pokazuje miłość mieszkańców do siebie i swojego miasta. Wernisaż w walentynki o 17.00. Ekspozycja będzie czynna do połowy maja br.
AW, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze