Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od pożaru sadzy w kominie do pożaru domu. Straż i kominiarze apelują!

Już ponad 40 razy kaliscy strażacy wyjeżdżali do pożarów sadzy w kominach. Odpowiada za nie głównie zaniedbanie człowieka. Straż pożarna przypomina, że należy regularnie czyścić komin. Mieszkańcy często lekceważą ten obowiązek, przez co sadze osiadają w kominie i stopniowo zatykają go.
Od pożaru sadzy w kominie do pożaru domu. Straż i kominiarze apelują!

W najgorszym wypadku pożar sadzy w kominie może grozić nawet pożarem całego domu. Może się tak stać, gdy podczas pożaru przewód kominowy rozszczelni się i ogień zacznie rozprzestrzeniać się na przyległe do niego elementy. Może też dojść do pożaru dachu lub poddasza, gdy z komina wydobywa się żywy ogień lub iskry. Taki scenariusz miał miejsce w miniony czwartek w Kaliszu – straż interweniowała w kamienicy u zbiegu ul. Parczewskiego i Przechodniej. Gdyby strażaków wezwano kilkanaście minut później, mogłoby dojść do pożaru poddasza kamienicy. Przyczyna leżała w kominie. Zapaliły się w nim sadze. - Trudność naszych działań polegała na tym, że to był skomplikowany komin przebiegający przez kilka kondygnacji i do tego w złym stanie technicznym – mówi st. kpt. Radosław Marek, oficer prasowy PSP w Kaliszu.

Za zdarzenie odpowiada zaniedbanie człowieka. – Przyczyna jest prozaiczna. To brak wizyty kominiarza. Przypominamy, że kominy opalane opałem na paliwo stałe: węgiel, drzewo, miał muszą być przynajmniej raz w roku sprawdzane przez uprawnionego kominiarza, a w okresie palnym minimum raz na trzy miesiące czyszczone – przestrzega rzecznik prasowy kaliskiej straży.

Jak czytamy w komunikacie Krajowej Izby Kominiarzy, komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.

Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych. W roku 2017 odnotowano 15.235 od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 243 pożary od urządzeń na paliwa ciekłe i 547 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe.

Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem. W sezonie ogrzewczym 2017/2018 Państwowa Staż Pożarna odnotowała 4.343 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym 2651 osób poszkodowanych i 71 ofiar śmiertelnych.

Kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu. Koszt takiej kontroli wynosi już od 30 do około 100 złotych. To stosunkowo niewiele w porównaniu ze stratami, jakie może wywołać pożar.

Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – mistrza kominiarskiego.

W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem.

W przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.

AG, izbakominiarzy.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 10°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama