Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych w Kaliszu. Miasto zapewnia: miejsca starczy dla wszystkich

Uczniowie, których w tym roku czeka wybór szkoły średniej, mogą spać spokojnie. Miejsca starczy dla każdego, chociaż nie ma gwarancji, że absolwenci gimnazjów i podstawówek dostaną się do wymarzonej placówki. Ze względu na podwójny rocznik zwiększyły się możliwości wyboru szkół i liczby klas.
Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych w Kaliszu. Miasto zapewnia: miejsca starczy dla wszystkich

Tegorocznej rekrutacji bali się uczniowie i samorządy. Wszystko przez kumulację dwóch roczników. - Mówimy tutaj o uczniach klas ósmych i oczywiście klas trzecich gimnazjów, które w związku z reformą są wygaszane - przypomina Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza. - I stąd powstał duży problem. 

Jedni i drudzy kończą jeden etap edukacji i zaczynają kolejny – niby na tym samym poziomie. Jednak reforma sprawiła, że tak naprawdę w szkołach średnich pojawią się młodzi ludzie z różną wiedzą. - To zupełnie dwa różne roczniki, dwie różne podstawy programowe - wyjaśnia Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza. - Będą w tych samych szkołach spotykać się na przerwach, ale nawet w-fu nie będą mieć wspólnego. Nawet zajęć spoza ramówki. Po prostu nie mogą się spotkać na płaszczyźnie kontynuowania edukacji. 

I nie spotkają. Będą chodzić do tych samych szkół, ale placówki ofertę i plan zajęć dostosowały osobno do uczniów opuszczających podstawówki i osobno do tych kończących gimnazja. Słowem kluczem w tym wszystkim jest symetria - w każdej szkole na jednych i drugich czekać będzie taka sama liczba oddziałów (np. 2 klasy dla absolwentów podstawówek i 2 klasy dla absolwentów gimnajzów), przy czym w niektórych się ona zmniejszy, a w innych zwiększy. Wydłuży się też czas prowadzenia zajęć - maksymalnie do godziny 18.00. 

W sumie miasto przygotowało 3 800 miejsc. Większość absolwentów – 51% - wybierze licea ogólnokształcące, 36% technika, a pozostali szkoły zawodowe. Żeby zwiększyć szanse dostania się do wymarzonej szkoły w tym roku uczniowie mają większy wybór placówek, do których mogą aplikować. - Będą mogli złożyć dokumenty do sześciu szkół - wyjaśnia Mariusz Witczak. - W każdej szkole uczeń będzie mógł wybrać maksymalną liczbę oddziałów tzw. preferencji. Jeżeli więc jakaś szkoła oferuje średnio 5 oddziałów, to 6 szkół razy 5 oddziałów daje nam 30, więc uczeń będzie mógł wybrać aż tyle swoich preferencji. I to daje pewność, że nie będzie rekrutacji uzupełniającej. 

Żeby ułatwić wybór 26 lutego miasto organizuje "Dni kariery". 5 i 6 kwietnia zaplanowano "Festiwal kariery". Także w jedną z kwietniowych sobót w kaliskich szkołach zostaną zorganizowane drzwi otwarte. A nabór ruszy 13 maja i potrwa do 31 maja.

AW, zdjęcia autor 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 10°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama