Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kupuj mniej i nie marnuj żywności. Rusza pilotażowy projekt Urzędu Marszałkowskiego

Każdego dnia w koszach lądują tony nie tylko resztek, ale produktów kupionych „na zapas”, których nie zdążyliśmy zjeść przed upływem terminu ważności. Marnowanie żywności to chleb powszedni i problem, na który recepty wciąż – bezskutecznie - szukamy. Czy kroplą drążącą skałę będzie pilotażowy program Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego? Powstał „Plan Działań”, który ma kompleksowo podejść do tematu i uczyć Wielkopolan, że mniej wyrzucanego jedzenia to nie tylko lepiej dla naszego portfela, ale i środowiska.
Kupuj mniej i nie marnuj żywności. Rusza pilotażowy projekt Urzędu Marszałkowskiego

Jedni głodują, inni żywność marnują. A dane statystyczne od lat zatrważają i niestety nie działają na wyobraźnię krajów wysoko rozwiniętych, bo problem dotyczy przede wszystkim takich. Na świecie marnowane jest 1,3 miliarda ton żywności. Europejczycy marnują 88 milionów ton jedzenia rocznie, czyli 173 kilogramów na osobę. W Polsce marnuje się blisko 9 milionów ton żywności, co sytuuje nasz kraj na 5. miejscu wśród państw marnujących jedzenie w całej UE. W krajach zachodnich skala marnowania żywności jest większa wśród konsumentów, natomiast w Polsce badania wskazują na branżę spożywczą jako główne źródło marnowania.

Czy można zmienić nasze podejście do zakupów, a tym samym kupowania jedzenia na zapas  i w konsekwencji wyrzucania tego, co się zepsuło? Taki cel postawiły sobie władze województwa wielkopolskiego. - W naszym kraju brakuje niestety rozwiązań systemowych w zakresie walki z marnowaniem żywności, a dane dotyczące tego problemu są bardzo ogólne. Dlatego samorząd województwa wielkopolskiego, chcąc być pionierem w walce z tym zjawiskiem, realizuje projekt EcoWaste4Food, mający na celu poszukiwanie rozwiązania podstawowego problemu marnotrawienia żywności. Szczególnie zależy nam na zwróceniu uwagi mieszkańców naszego regionu na skalę problemu, a także walkę z nim - mówił w czasie konferencji otwierającej program walki z marnowaniem żywności Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Program poprzedziły miesiące analiz, konsultacji i rozmów. Tak powstał Wielkopolski Plan Działań. - Jest efektem dwuletniej pracy ekspertów, członków zespołu projektowego i wielkopolskiej grupy interesariuszy, składającej się zarówno z przedstawicieli nauki i przedsiębiorców, jak i członków organizacji pozarządowych – dodał Krzysztof Grabowski.

Planowane działania – skierowane zarówno do konsumentów, jak i przedsiębiorców - będą kompleksowe, zapewniają eksperci, którzy pracowali nad programem. Jednym z zadań będzie edukacja skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Istotne jest, żeby uwrażliwić młodych ludzi na problem marnowania żywności i jednocześnie uświadomić im, że wyrzucanie jedzenia ma duży wpływ na środowisko. Przysłużą się temu między innymi warsztaty kulinarne czy dni otwarte w bankach żywności działających na terenie województwa. Planowane są również zajęcia specjalistyczne dla studentów wielkopolskich uczelni.

Propozycje samorządu zostaną także skierowane do przedsiębiorców, którzy będą mieli możliwość pozyskania voucherów, czyli wsparcia finansowego na innowacyjne rozwiązania ograniczające marnowanie żywności i podniesienie konkurencyjności swojej firmy. W Planie Działań przewidziano również wsparcie dla lokalnych organizacji pozarządowych, których głównym celem działalności jest dystrybucja żywności dla potrzebujących (tzw. ostatnie ogniwo w sieci dystrybucji).

Planowane środki, jakie samorząd województwa wielkopolskiego zamierza przeznaczyć z budżetu na realizację dwuletniego Planu Działań wynosi blisko 430 tysięcy złotych.

AW, Szymon Wdowczyk, UMWW


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 10°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama