Głównym celem wprowadzenia osobistych kamer jest transparentność działań policji, ochrona obywateli oraz ochrona prawna samych funkcjonariuszy. Przenośne kamery umożliwiają rejestrację przeprowadzanych interwencji. Mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin i przekazywać dźwięk oraz obraz w systemie szyfrowanym. Kamera rejestrując zdarzenie umożliwia identyfikację policjanta, który obsługuje urządzenie oraz zapisuje datę i godzinę interwencji.
W Poznaniu urządzenia przytwierdzone do mundurów, na wysokości ramienia, ma od dwóch tygodni 262 policjantów. - Większość kamer trafiła do policjantów ruchu drogowego. Po 44 kamery otrzymali także funkcjonariusze służb patrolowych z komisariatów Poznań Nowe Miasto oraz Poznań Grunwald – informuje Andrzej Borowiak z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - Urządzenia nagrywają przebieg każdej interwencji w miejscach publicznych. Zapisy z kamer pozwolą rozstrzygać sporne sytuacje występujące podczas interwencji. Będą również traktowane jako materiał dowodowy w postępowaniach karnych.
Kamery osobiste policjantów zostały zakupione dzięki funduszom przeznaczonym na Program Modernizacji Służb Mundurowych. Decyzja o zakupie została podjęta po programie pilotażowym przeprowadzonym w trzech garnizonach: stołecznym, dolnośląskim i podlaskim. Czy kamerki trafią także do kaliskich funkcjonariuszy? – Na razie otrzymała je komenda wojewódzka, ale zapewne sukcesywnie będą rozdzielane na kolejne mniejsze jednostki – mówi mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy kaliskiej policji.
- Jeśli w kolejnych dostawach otrzymamy kamerki dla policjantów z Kalisza na pewno o tym poinformujemy – zapewnia Dominika Pupkowska-Bral z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
Kamery mają ułatwiać pracę patrolom interwencyjnym oraz ruchu drogowego.
MIK, fot. KWP w Poznaniu
Napisz komentarz
Komentarze