niedziela, 29 września 2024 01:31
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nie ma chętnych na lekcje jazdy ekstremalnej WIDEO

Tor do nauki jazdy w ekstremalnych warunkach przy Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Kaliszu świeci pustkami. Miał doskonalić umiejętności młodych kierowców, ale przepis nakazujący im taki trening nadal nie obowiązuje. Czasami ktoś prywatnie wykupi godzinę jazdy na mokrej albo oblodzonej nawierzchni, ale najczęściej – jeśli już ktoś decyduje się na kurs - to dlatego, że wymaga tego pracodawca.
Nie ma chętnych na lekcje jazdy ekstremalnej WIDEO

Tor Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy przy kaliskim WORDzie działa od sierpnia 2016 roku. I każdego roku korzysta z niego średnio 400 osób. Wyjątkiem był miniony, 2018 rok. - W zeszłym roku akurat było dużo, bo szkoliło się około 1000 policjantów - mówi Stanisław Piotrowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu. - Oni jeżdżą pojazdami uprzywilejowanymi w różnych sytuacjach i dlatego takie szkolenia muszą przechodzić. 

Fajny prezent i to wszystko

Budowa toru ruszyła w 2014 roku. Kosztowała ponad 5 milionów złotych. Kaliski Ośrodek Doskonalenia Technik Jazdy był pierwszym w Wielkopolsce i powstał po zapowiedziach rządzących, że młodzi kierowcy, którzy dopiero zdobyli prawo jazdy, w ciągu kilku miesięcy od otrzymania dokumentu będą musieli przejść dodatkowy kurs doszkalający jazdę w ekstremalnych warunkach. Termin wprowadzenia tego obowiązku przekładano już kilka razy. Ostatni – także przełożony – to styczeń zeszłego roku. A skoro nie ma obowiązku, to chętnych do nauki wychodzenia z poślizgu, bezpiecznego hamowania przy dużych prędkościach i omijania niespodziewanych przeszkód na drodze jest niewielu. - W 2018 roku było 450 takich osób – mówi Stanisław Piotrowski. - Czasami dziewczyna kupi chłopakowi czy chłopak dziewczynie talon jako prezent na jakąś okoliczność, typu Dzień Kobiet, walentynki, urodziny. Spora grupa to ludzie, którzy wpadli w poślizg, mieli wypadek i przestali pewnie czuć się za kierownicą. 

My przetestowaliśmy tor już 3 lata temu

Jedna godzina jazdy na torze samochodem WORD-u to 150 złotych. Własnym autem - 100 złotych. Każde kolejne 60 minut jest o kilka złotych tańsze.

Dla poprawy bezpieczeństwa

Ideą tworzenia ODTJ-ów było zmniejszenie liczby wypadków na drogach i ofiar śmiertelnych. Tych, według narodowego programu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w 2020 ma być nie więcej niż 2 tysiące, a ciężko rannych 6 900.

W 2018 roku osób, które ucierpiały w wyniku zdarzeń drogowych było ponad 11 tysięcy. Zginęło 2 838 osób.

AW, fot. arch. wideo Magazynu Miejskiego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 9°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama