Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Poznańskie Targi Edukacyjne z Enigmą

Oferty szkół z Polski i zagranicy będą czekać na uczniów, którzy w najbliższy weekend odwiedzą Poznańskie Targi Edukacyjne. Hasłem tegorocznej imprezy jest bezpieczeństwo, a przy okazji prezentacji placówek oświatowych zostanie wręczona Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Otrzyma ją sir Dermot Turing, autor książki „X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”.

W tegorocznych targach, które potrwają od 1 do 3 marca, swoje oferty edukacyjne zaprezentuje niemal 170 placówek oświatowych z Polski i zagranicy. - Główny temat targów to bezpieczeństwo uczniów i pod taką nazwą będą się one odbywać: „Kierunek: bezpieczeństwo” – zachęca do udziału w wydarzeniu Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

W trakcie inauguracji wydarzenia, w piątek o 12.30, zostanie wręczone najwyższe odznaczenie przyznawane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego – Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Otrzyma ją sir Dermot Turing, autor książki „X,Y,Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”. To zafascynowany Wielkopolską i polskimi kryptologami bratanek najsłynniejszego brytyjskiego łamacza szyfrów Alana Turinga, prawnika i ekonomisty, członka rady powierniczej fundacji i muzeum Bletchley Park. Także 1 marca w pawilonie 15, w sali D o godz. 16.00 sir Dermot Turing wygłosi godzinny wykład pt.  „X, Y i Z: międzynarodowe partnerstwo, które stworzyło Bletchley Park”, na który wstęp jest wolny.

Na terenie MTP w pasażu przy pawilonie 8A będzie można również obejrzeć wystawę „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, a w pawilonie 7 na stoisku Domu Wydawniczego REBIS nr 65 nabyć najnowszą książkę sir Dermota Turinga o współpracy Francji, Wielkiej Brytanii i Polski przy złamaniu szyfru Enigmy.

Warto przypomnieć, że wystawa swoją światową karierę rozpoczęła od wernisażu w siedzibie Parlamentu Europejskiego w 2010 roku, gdzie zwiedzający obejrzeli ją w formie intrygującego labiryntu. Spowodowało to przypływ propozycji współpracy i nowych zaproszeń ze strony muzeów i regionów europejskich, dzięki czemu jej kalendarz zapełniony jest do dziś. Wystawa ta stała się też głównym akcentem otwarcia prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej oraz gościła m.in. w najsłynniejszym ośrodku dekryptażu II wojny światowej – dziś muzeum – Bletchley Park koło Londynu, w którym odczytywano zaszyfrowane przez Niemców depesze.

Jak wielokrotnie podkreślał jej organizator, marszałek Marek Woźniak, wielkopolska wystawa „Enigma. Decipher Victory”  („Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”) to próba oddania hołdu trzem polskim kryptologom, ich nauczycielom i współpracownikom, a cykl wystaw ma pokazywać Europejczykom nieznaną wcześniej historię polskich kryptologów i tajemnicę Enigmy, która w Polsce pierwszy raz została rozszyfrowana. W ciągu 9 lat wystawa doczekała się 47 odsłon w kraju i na świecie - na 2 kontynentach oraz 6 wersji językowych (angielskiej, włoskiej, portugalskiej, serbskiej, francuskiej oraz… przekładu na język polski). Miała także swoją odsłonę w języku flamandzkim – za pomocą specjalnej broszury. Stała się ważną ilustracją do podjęcia 17 października 2012 r. przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej uchwały okolicznościowej w sprawie uczczenia pamięci polskich kryptologów Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego, Henryka Zygalskiego i ich wkładu w zwycięstwo nad faszyzmem.

Poznańskie Targi Edukacyjne są wspólnym przedsięwzięciem Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich.

AW, Anna Parzyńska – Paschke, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, fot. MTP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1035 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: klaTreść komentarza: W Biedronce to powinny być bardzo wysokie płacę bowiem niezgodność cen z półek z tymi zeskanowanymi jest ogromna; to chyba,że kasa z oszustwa idzie do właściciela sieci.Już tam nie chodzę na zakupy i ostrzegam innych aby przed zapłatą cenę każdego produktu sprawdzali.Data dodania komentarza: 18.01.2025, 07:20Źródło komentarza: Ile zarabia się na kasie? Najniższa krajowa to przeszłośćAutor komentarza: Niedzielny Rychu BiedronkaTreść komentarza: W Lidlu, Biedronce czy innych tego typu przybytkach nie ma takiego stanowiska jak "Kasjer". Takie być może zostały w dużych sklepach jak Carrefour, Makro czy Kaufland. W dyskontach jest stanowisko 6w1: Kasjer/Sprzedawca/Magazynier/Piekarz/Sprzątacz/Kurier. Czasami też pełni się rolę ochroniarza goniącego dziesiątki kaliskich dopiarzy (Tusk podobno rozwiązał problem dopalaczy xD), czy psychologa wysłu***ącego jęki niezadowolonych klientów. W sumie to bardzo małe te stawki za pracę na stanowiskach kilku osób.Data dodania komentarza: 18.01.2025, 01:34Źródło komentarza: Ile zarabia się na kasie? Najniższa krajowa to przeszłośćAutor komentarza: PiwoniczaninTreść komentarza: A może w Kalkucie albo Los Angeles. W USA egzamin praktyczny jest zdawany we własnym samochodzie i jest raczej pro forma . Amerykanie jeżdżą nie gorzej niż Polacy. Zdawałem na żuku w 1977 roku bez placu . Egzamin trwał 10 minut. A teraz jakieś place , jeżdżenie pod linijkę .Data dodania komentarza: 17.01.2025, 23:17Źródło komentarza: Gdzie zdać najłatwiej? Sprawdzamy wyniki WORD-ówAutor komentarza: SdfaaaTreść komentarza: 3800zł netto totak mniej więcej 3 dni pracy... ludzie zarabiają tyle miesięcznie? Masakra, wynajem mieszkania w Warszawie tyle kosztuje, a gdzie opłaty za media? Jedzenie? Rozrywki?Data dodania komentarza: 17.01.2025, 21:17Źródło komentarza: Ile zarabia się na kasie? Najniższa krajowa to przeszłość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama