Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Międzynarodowy język pokoju. Darmowy kurs Esperanto w Kaliszu!

Język ten miał pomóc w uniknięciu kolejnych konfliktów na świecie i być może tej funkcji nie spełnił, ale i tak solidaryzuje wokół siebie tysiące ludzi z całego świata. Chodzi o język Esperanto- utworzony ponad 130 lat temu przez jednego człowieka, Polaka, do dziś są chętni, by się go uczyć. Esperanto będzie można poznać bliżej już wkrótce w Kaliszu.

Słowo „ esperanto” jest powszechnie znane jako nazwa języka sztucznie stworzonego przez Ludwika Zamenhofa.  Zamenhof wychował się w końcówce XIX wieku w Białymstoku. W mieście czterech kultur. Mały Ludwik zauważył, że częstym powodem konfliktów ulicznych między Polakami, Rosjanami, Żydami i Niemcami były zwykłe nieporozumienia, które wynikały z odrębności ich narodowych języków. Zamenhof wpadł na pomysł, by utworzyć jeden język, wspólny dla wszystkich narodów. Esperanto miał nie tyle zastąpić języki narodowe, co im towarzyszyć w komunikacji między różnymi nacjami.  Język Esperanto, mimo początkowych trudów budził duże zainteresowanie współczesnego świata i do dziś znajduje wielu zwolenników i praktyków, ale całego świata nie opanował, nie zakończył też brutalnych konfliktów. Dlaczego? 

O odpowiedź na to pytanie należałoby  poprosić polityków, nie byli oni zainteresowani w upowszechnieniu języka esperanto. Intencją twórcy było aby ludność całego świata mogła się  porozumieć przez wspólny język i taki bezpośredni kontakt prowadziłby do zmniejszenia międzynarodowych konfliktów – mówi nam Świętosław Fortuna, znany kaliski prawnik, popularyzator Esperanto, 

Język Esperanto bazuje głównie na słownictwie zbliżonym do języków zachodnioeuropejskich, ale swoją gramatykę upraszcza do praktycznego minimum, co sprawia, że można bardzo szybko go opanować. Sam Świętosław Fortuna, który włada nim biegle już po 4 miesiącach nauki był w stanie rozmawiać w Esperanto z kolegą z Węgier. A pana Świętosława w 1976 roku na kurs Esperanto potajemnie zapisał jego ojciec. Świętosław Fortuna od lat jest propagatorem tego języka nie tylko w Kaliszu i w Polsce. Uczestniczy w zjazdach esperantystów na całym świecie. 

Esperanto żyje,  czego dowodem są liczne spotkania uczestników tego ruchu. Kongresy światowe odbyły się np.  w  Seulu i Buenos Aires, albo w Hawanie  i w Hanoi, nie licząc prawie wszystkich stolic europejskich. W tym roku Kongres Światowy odbędzie się w Brnie. Imprezy krajowe  w Polsce odbywają się regularnie w Białymstoku, w Krakowie i w Gliwicach. Mamy nadzieję że Kalisz doliczy do tego grona. Ponadto  mnóstwo spotkań  organizują zagraniczne związki  zagraniczne np. Czechy, Słowacja. Niemcy, Francja, Hiszpania oraz kraje bałtyckie Litwa, Łotwa i Estonia – mówi Świętosław Fortuna.

 

 Kongres Krajowy Esperanto w Kaliszu 

Ludzie posługujący się językiem Esperanto to silny ruch społeczny, mający na celu krzewienie przyjaźni między poszczególnymi nacjami. Wśród esperantystów są wybitni intelektualiści. Światowy Zarząd Esperantystów współdziała z ONZ i  UNESCO.  Na corocznych światowych zgromadzeniach funkcjonuje uniwersytet kongresowy, wykładowcami mogą być wyłącznie profesorowie uczelni wyższych posiadający naukowy tytuł doktora.

Esperanto w Kaliszu 

 

 W ubiegłym roku kaliska grupa esperantystów zorganizowała w naszym mieście  Kongres Krajowy, liczba zarejestrowanych uczestników to 162 osoby,  ale gdy doliczymy  osoby,  które były obecne na imprezach ogólnie dostępnych np. koncert kwintetu Macieja Fortuny w auli Uniwersytetu Kaliskie, liczba ta wzrosła do   250 osób. Wśród uczestników byli goście z Francji, z Włoch i Niemiec.  Wkrótce większa rzesza kaliszan, i nie tylko, będzie mogła poznać ten język. 

Od dnia 3 marca 2025 roku organizujemy w Kaliszu kurs podstawowy języka esperanto, jest to kurs bezpłatny uczestnicy pokryją jedynie koszty podręczników. Zapisy w Klubie Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Kaliszu  ul. Serbinowska 25 od dnia 3 lutego 2025 r. w godzinach od 15 do 18 od poniedziałku do piątku – zachęca Świętosław Fortuna.

Esperanto warto poznać nie tylko dla idei, która leży u jego zarania. Znajomość tego języka ułatwia naukę innych języków zachodnioeuropejskich, w tym przede wszystkim angielskiego czy hiszpańskiego. 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Mężczyzna zmarł na ulicy! Przechodnie walczyli o jego życie


Niecodzienne zdarzenie w kaliskiej restauracji.


Offroad, ASG, surwiwal. Trwają zapisy na bezpłatne ferie


Nawrocki na „urlopie” w Kaliszu. „Tu z Kalisza od was to płynie”



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

K 17.01.2025 09:25
Szkoda, że takie godziny ja pracuje do 16 a bym chętnie na taki kurs się zapisała

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1038 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama