Miejscowy plan rewitalizacji jest szczególną formą zagospodarowania przestrzennego. Jednocześnie stanowi narzędzie umożliwiające bardziej precyzyjne zagospodarowanie przestrzeni. Można w nim dość szczegółowo określić, jak mają wyglądać docelowo budynki, ulice, przestrzenie publiczne czy nowe tereny zielone. Możliwe jest też zawarcie umowy urbanistycznej, w której inwestor w zamian za zgodę na wykonanie inwestycji głównej, zobowiązuje się do realizacji na swój koszt i nieodpłatnego przekazania gminie inwestycji uzupełniających typu: infrastruktura techniczna, społeczna lub lokale mieszkalne.
Miasto będzie też dążyć do tego, aby do obszaru Jabłkowskiego - Podgórze doprowadzić miejską sieć ciepłowniczą.
W 2016 roku pracownicy Biura Rewitalizacji Urzędu Miasta Kalisza, na podstawie szeregu analiz, wyznaczyli obszar rewitalizacji miasta Kalisza i opracowali dla niego Gminny Program Rewitalizacji.- W ramach przygotowania GPR-u, prowadziliśmy pogłębioną diagnozę, która wykazała, że obszar obejmujący ulice Jabłkowskiego i Podgórze jest najbardziej zdegradowany. Tutaj powinny zostać skoncentrowane działania miasta – mówi Izabela Grześkiewicz, kierownik Biura Rewitalizacji urzędu Miasta Kalisza. – Początkiem takich działań ma być opracowanie miejscowego planu rewitalizacji, którzy otworzy nam furtkę do podejmowania kolejnych inwestycji.
Warto podkreślić, że będzie on pierwszym tego typu planem w Wielkopolsce i jednym z pierwszych w Polsce. - Będziemy chcieli nawiązać współpracę z ekspertami i urbanistami m.in. z Politechniki Poznańskiej, którzy pomogą nam przygotować miejscowy plan. Rozpoczniemy od inwentaryzacji terenu – kontynuuje Izabela Grześkiewicz.
Dlaczego ul. Jabłkowskiego i Podgórze? Teren charakteryzuje się największą skalą ubóstwa spośród wszystkich obejmujących obszar rewitalizacji. Na tym obszarze zarejestrowana jest najmniejsza liczna podmiotów gospodarczych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Występują znaczne problemy środowiskowe – odnotowuje się jeden z najwyższych wskaźników liczby pojemników na popiół, co wskazuje na dużą liczbę mieszkań stosujących ogrzewanie paliwami stałymi. Stan techniczny zabudowy w rejonie ulic Jabłkowskiego - Podgórze jest najgorszy spośród wszystkich badanych terenów obejmujących obszar rewitalizacji, wiele ze zlokalizowanych tam budynków ma nieuregulowany stan prawny, przez co występują znaczne bariery prawne przy ewentualnej interwencji Miasta Kalisza.
Równolegle do przygotowania miejscowego planu rewitalizacji na Podgórzu będą prowadzone działania społeczne. W ramach projektu „Kurs na rewitalizację” powstanie Dom Sąsiedzki. Jego zadaniem będzie służenie społeczności lokalnej w zakresie zdiagnozowanych potrzeb. Działania organizacji, która zostanie wyłoniona na potrzeby prowadzenie Domu Sąsiedzkiego, będą obejmowały wszystkie grupy wiekowe, a charakter tych działań będzie wynikał z aktualnych potrzeb. Mogą to być pozalekcyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży, programy douczania, porady prawnicze dla dorosłych, zajęcia warsztatowe dla dzieci i dorosłych, szkolenia, projekty aktywizujące emerytów itp.
Dom Sąsiedzki ma powstać do końca sierpnia br.
Źródło: kalisz.pl, fot. Fb/Kurs na Śródmieście
Napisz komentarz
Komentarze