Inwestycja była odkładana od dłuższego czasu, teraz doczeka się realizacji. Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego, mieszcząca się przy ul. Południowej (wjazd od Kordeckiego) zyska dodatkowe 2300 m2. Powierzchnia samej tylko sali bibliotecznej, z której placówka będzie mogła korzystać już wkrótce, to 700 m2. Daje to spore możliwości aranżacji tego miejsca; sala podzielona będzie ścianami przesuwnymi. - W zależności od wydarzenia, czy będzie to konferencja, seminarium, warsztaty, spotkania nauczycieli, możemy zrobić dużą salę konferencyjną na ponad 200 osób lub trzy odrębne, niezależne sale na 60 czy 40 osób. Niewątpliwie dodatkową atrakcją dla wszystkich korzystających z biblioteki będzie fakt, że w okresie letnim będzie można korzystać z atrium – czyli z miejsca, gdzie będzie można usiąść z kawą, z książką, z czasopismem i tam również wymieniać swoje poglądy – mówi Jolanta Nowosielska, dyrektor Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu.
Od lewej: Marzena Wodzińska, członek Zarządu Wojeewództwa Wielkopolskiego i Dorota Kinal, dyrektor Departamentu Edukacji Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego
Projekt ma zaspokoić wszystkie oczekiwania inwestora. - Pomieszczenia magazynowe, wypożyczalnia, czytelnia i sale konferencyjne cechować będzie nowoczesność i możliwość różnej aranżacji przestrzeni – zapewnia Jarosław Paszyn, przedstawiciel firmy Locum M. Paszyn Spółki Komandytowej, która zaprojektowała budynek.
Nowe miejsce będzie dobrze skomunikowane; na ulicy Kordeckiego planowany jest przystanek autobusowy. - Od dłuższego czasu planowaliśmy rozbudowę Książnicy Pedagogicznej – mówi Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. - Bardzo bliskie mojemu sercu są zbiory Władysława Kościelniaka. Nie będzie można przejść obok nich obojętnie. Będą ulokowane w takim miejscu, że ktokolwiek będzie wchodził do naszego budynku – będą one widoczne i upowszechnione. Kolejna rzecz, która cieszy to fakt, że Książnica Pedagogiczna będzie dla wszystkich. Przewiduję pełne zaangażowanie społeczne również dla osób z niepełnosprawnościami.
Wykonawcą inwestycji zostało Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego spółka z o.o. z Ostrowa Wielkopolskiego. Kierownik robót, Marcin Rusek potwierdza, że obecnie trwają prace rozbiórkowe, które mają potrwać jeszcze około dwóch tygodni. - Nowo wybudowany obiekt zapewni placówce możliwość realizacji zadań statutowych na jeszcze wyższym poziomie – mówi Dorota Kinal, dyrektor Departamentu Edukacji Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Planowany termin zakończenia budowy to 16 sierpnia 2020 roku.
KB, fot. autor, wizualizacje: Locum M. Paszyn Spółka Komandytowa
Napisz komentarz
Komentarze