niedziela, 29 września 2024 03:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uchronić choćby jedno życie! Finał naszej akcji „Życie ważniejsze od pierwszeństwa” ZDJĘCIA

Dwa tysiące rozdanych odblasków, wiele rozmów o bezpieczeństwie zarówno z dziećmi, młodzieżą jak i seniorami, a dodatkowo kampania informacyjna w telewizji, na portalu i mediach społecznościowych. Nasza akcja organizowana wspólnie z Fundacją Klucz pod hasłem „Życie ważniejsze od pierwszeństwa” wraz z początkiem wiosny dobiega końca. Ostatnim jej punktem było spotkanie z emerytkami.
Uchronić choćby jedno życie! Finał naszej akcji „Życie ważniejsze od pierwszeństwa” ZDJĘCIA

Panie z Kaliskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów świętowały wspólnie w sobotę, 9 marca w restauracji Ornament. Była to dla nas świetna okazja, by dotrzeć z przesłaniem akcji: „Życie ważniejsze od pierwszeństwa”  do seniorów i podsumować nasze działania. - Bardzo się cieszę, że mogę Państwa tu widzieć, że widzę Was zdrowych i … żywych. Jestem dziennikarzem. Byłem na wielu wypadkach, wielu potrąceniach pieszych i nie raz widziałem osoby w Państwa wieku w opłakanym stanie. Część z tych pieszych zginęło na miejscu, część zmarła w szpitalu. Jako redakcja postanowiliśmy, że nie możemy już dłużej tylko przyglądać się i relacjonować te dramatyczne wydarzenia, ale musimy zrobić coś, co uniknie wielu ludzkich dramatów. Często dochodzi do tragedii, bo ktoś stawia o krok za daleko, nie będąc pewnym czy zejdzie żywy z jezdni, z pasów – mówił do zgromadzonych Marcin Spętany, kierownik redakcji faktykaliskie.pl i Magazynu Miejskiego, pomysłodawca akcji.

Przesłanie naszej akcji zawarliśmy w spocie. Użyliśmy do niego m.in. naszych relacji z wypadków z udziałem pieszych, do których doszło w tym sezonie jesienno-zimowym.

Celem akcji nie jest rozstrzygać kto i kiedy ma pierwszeństwo, a uświadomić pieszych, że niezależnie od wykładni prawnej, powinni wykazywać się większą czujnością, ostrożnością i ograniczonym zaufaniem. Jak mówi już samo hasło kampanii „Życie ważniejsze od pierwszeństwa”, kierowca, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu może dostać mandat, jeśli doprowadzi do poważnego wypadku, może stracić prawo jazdy, trafić nawet  do więzienia.  Piesi natomiast wchodząc na pasy, niosą ze sobą o wiele większe niebezpieczeństwo. Mogą stracić życie. - Ja miałam taką sytuację, że jeden samochód się zatrzymuje  i mnie przepuszcza, a drugi nadjeżdża ze sporą prędkością. Ten pierwszy zatrąbił klaksonem, chciał w ten sposób zatrzymać tamtego kierowcę, ale on przejechał. Dobrze, że ja stanęłam i że jestem jeszcze na tyle sprawna, że zauważyłam co się dzieje – mówi nam Maria.Trzeba być skupionym, dobrze się rozejrzeć. Ja często spaceruję z moją 3-letnią wnuczką i ona jak przechodzi przez pasy, to wyciąga rączkę przed siebie i pokazuje w ten sposób kierowcom, że zamierza wejść na przejście. Tak ją nauczono podczas zajęć w Straży Miejskiej. Może i my w ten sposób powinniśmy postępować? –zastanawia się Anna.

 
Życie ważniejsze jest od pierwszeństwa

Nasi dziennikarze razem z Fundacja Klucz ruszają z kampanią społeczną „Życie ważniejsze od pierwszeństwa”. Nie wchodź na pasy, jeśli nie masz pewności, że żywy z nich zejdziesz! Wielu pieszych jest przekonanych, że będąc już w obrębie przejścia dla pieszych mają bezwzględne pierwszeństwo wobec samochodów, pierwszeństwo niezależne od warunków pogodowych czy oświetleniowych. Celem akcji nie jest rozstrzygać kto i kiedy ma pierwszeństwo, a uświadomić pieszych, że niezależnie od wykładni prawnej, powinni wykazywać się większą czujnością, ostrożnością i ograniczonym zaufaniem. Jak mówi już samo hasło kampanii „Życie ważniejsze od pierwszeństwa”, kierowca, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu może dostać mandat, jeśli doprowadzi do poważnego wypadku, może stracić prawo jazdy, trafić nawet do więzienia. Piesi natomiast wchodząc na pasy, niosą ze sobą o wiele większe niebezpieczeństwo. Mogą stracić życie. Nawet jeśli prawo stoi po ich stronie, to ustalenie ich racji w toku powypadkowego śledztwa nie cofa tragicznych skutków takiego zdarzenia. Życie cenniejsze jest od pierwszeństwa. Dlatego to pieszy powinien czasami ustąpić, poczekać te kilka minut dłużej, rozejrzeć się dokładniej, nie ufać kierowcom z nadzieją, że ci widzą nas już z daleka. Kaliszanie, udostępniajcie ten spot. Zobaczycie go też w naszej telewizji, a nas samych na ulicach Kalisza i w szkołach. Rozmawiamy z ludźmi o bezpieczeństwie i rozdajemy opaski odblaskowe, tak było m.in. wczoraj. Zachęcamy inne instytucje i organizacje, media, osoby prywatne do społecznej dyskusji na temat bezpieczeństwa na drogach. Niech czarne pasmo tragicznych wypadków zostanie przerwane.

Opublikowany przez faktykaliskie.pl Wtorek, 29 stycznia 2019

Akcję zaczęliśmy emisją naszego spotu. Widzieliście go przez miesiąc zawsze przed Magazynem Miejskim. Promowaliśmy go w Internecie. Na facebooku obejrzano go prawie 40 tysięcy razy.

W jeden ze styczniowych wieczorów rozdawaliśmy mieszkańcom odblaski. Odwiedziliśmy też trzy szkoły, w których razem z z policjantami i strażnikami miejskimi rozmawialiśmy z dziećmi i młodzieżą o bezpieczeństwie pieszych. – Nie spodziewaliśmy się aż takiego dużego odzewu. Przykro nam, że nie mogliśmy być wszędzie tam, gdzie nas zapraszano. Zgłosiło się do nas wiele szkół, instytucji. Liczymy, że ta praca, którą włożyliśmy w kampanię, uświadomi naszą lokalną społeczność, jak ważna jest ostrożność, przewidywanie na drodze. Mamy nadzieję, że nasza akcja uchroni wiele żyć – mówi Aneta Staniszewska, prezes Fundacji Klucz, współorganizatorka akcji.

Nasza akcja ukierunkowana była na bezpieczeństwo pieszych w okresie, w którym najczęściej dochodzi do tragicznych zdarzeń drogowych z ich udziałem – w czasie jesieni i zimy. Ale potrącenia wydarzają się przez cały rok. Dlatego mamy nadzieję, że przesłanie naszej akcji zostanie w Waszych głowach i będziecie o nim pamiętać, chcąc przejść na drugą stronę jezdni.

AG, MS; fot. AG, Juliusz Kowalczyk – Urząd Miasta Kalisza; archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama