Prace wystawione w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku obejmują techniki chronologicznie występujące w malarstwie, od temperowych ikon (Ikona Matki Boskiej Trójrękiej) gotyckiej techniki olejnej na desce (Św. Barbara), włoskiej tempery żółtkowej (Madonna z dzieciątkiem i owocem granatu) po holenderskie malarstwo barokowe (Uliczka). Na wystawie znajdzie się również kopia obrazu Jacka Malczewskiego Natchnienie malarza i stylizowany autoportret w konwencji XIX-wiecznych portretów angielskich.
Weronika Machowicz
Urodziła się 20 maja 1994 r. w Kaliszu. Edukację artystyczną rozpoczęła w wieku 16 lat w Liceum Plastycznym w Kaliszu, którego jest absolwentką. Tytuł plastyka w specjalności techniki renowacyjne otrzymała w 2014 r. W tym samym roku rozpoczęła studia Konserwacji i Restauracji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W ramach zajęć zajmuje się konserwacją obrazów, rzeźby drewnianej polichromowanej, snycerki oraz złoceń. Wykonuje kopie technologiczne obrazów w technikach tradycyjnych m. in. w technice tempery włoskiej, technikach dawnych mistrzów holenderskich oraz pisze ikony. Ponadto wykonuje portrety, pejzaże oraz martwe natury, a także dekoracyjne malarstwo ścienne.
Swoje umiejętności doskonaliła na kursach i warsztatach pod okiem wybitnych artystów, m.in. Zbigniewa Bajka, Joanny Banek, Mieczysława Ziomka, Jacka Gramatyki. Brała udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych m. in. "Art and Architectureof Florence" we Florencji, 'Nowalijki" w Muzeum Okręgowym w Toruniu, KOPIE" na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kalwaria Zebrzydowska 2015" w Galerii FORUM na Wydziale Sztuk Pięknych UMK,"Plenery WSzP” w Akademickiej Przestrzeni Sztuki Humanisticum UMK.
Na wystawie prezentowane są prace powstałe w ramach zajęć na kierunku Konserwacji i Restauracji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w czterech pracowniach: technik malarskich i pozłotniczych; historycznych technik artystycznych – technika temperowa i olejno-żywiczna (malarstwo włoskie i ikony).
Wymienione techniki pozwalają rozwijać i kształtować warsztat malarski konserwatora a zarazem kopisty w oparciu o technologię i techniki malarskie oraz pozłotnicze.
W trakcie powstawania obrazów konieczne było samodzielne wykonanie podobrazi oraz farb temperowych, kazeinowych i olejno-żywicznych, bazując na dawnych traktatach malarskich opisujących warsztaty największych mistrzów malarstwa.
Wernisaż wystawy odbędzie się 15 marca o godz. 17.00. Wstęp jest bezpłatny. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert w wykonaniu Michała Zatora (harfa) oraz Krzysztofa Warguły (saksofon). Ekspozycja będzie dostępna do końca maja 2019.
MIK, fot. MHP w Opatówku
Napisz komentarz
Komentarze