Kaliska delegacja, w składzie: Grażyna Dziedziak, Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki, Elżbieta Zmarzła, koordynator programu obchodów Roku Tadeusza Kulisiewicza w WKST, Anna Tabaka, edukator w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, przekazała uczestnikom spotkania materiały promocyjne na temat Miasta Kalisza, a także ramowy program obchodów Roku Artysty.
Spotkanie odbyło się w gmachu uczelni przy Krakowskim Przedmieściu, najpierw w Pracowni Grafiki Warsztatowej, a następnie w gabinecie Dziekana Wydziału Grafiki. Zarząd Fundacji reprezentowali, pani prof. Agnieszka Cieślińska-Kawecka, prezes Zarządu, panowie Andrzej Arcimowicz i Jacek Marciniak. Bardzo przychylnie wypowiadali się oni na temat poszczególnych wydarzeń i projektów, zaproponowali pełną współpracę oraz patronat nad nimi.
Fundacja „Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza” została powołana przez artystę w 1986 roku i działa aktywnie do dziś. Głównym jej celem jest otaczanie opieką, promowanie utalentowanych, wyróżniających się osiągnięciami studentów oraz młodych twórców, których działalność artystyczna przyczynia się do rozwoju sztuki współczesnej w zakresie rysunku i grafiki. Statut Fundacji precyzuje, że realizuje ona ten cel przez przyznawanie nagród, a także stypendiów.
Fundacja posiada własną stronę internetową, na której znajduje się informacja na temat obchodów Roku Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu (http://www.kulisiewicz.org/index.php). ‒ Miłym zaskoczeniem dla nas jest ogromna estyma dla Profesora Tadeusza Kulisiewicza. Artysta jest na uczelni darzony wielkim szacunkiem do dziś. ASP w Warszawie organizuje poświęcone Jego pamięci i cieszące się wielkim powodzeniem Międzynarodowe Triennale Sztuk Graficznych, a także inne imprezy przypominające postać wybitnego kaliszanina. Fundacja natomiast każdego roku przyznaje nagrody i stypendia w konkursie dla młodych twórców. Chcielibyśmy, żeby w tym roku wręczyła je laureatom właśnie w Kaliszu. Złożyliśmy również na ręce Pana Błażeja Ostoja Lniskiego propozycję współpracy pomiędzy ASP w Warszawie, Wydziałem Grafiki, a naszym Miastem, zwłaszcza że w Kaliszu jest Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Poznaniu ‒ podsumowała Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM w Kaliszu.
Źróło: kalisz.pl
Napisz komentarz
Komentarze