Przedszkola odwiedzają pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej i w barwny, interesujący sposób prezentują kolorowe książki dzieciom. Młodzi czytelnicy do takiego spotkania podchodzą bardzo entuzjastycznie, a w prezencie dostają zakładki do książek z sześcioma pustymi polami, na których bibliotekarze będą przystawiać pieczątki. - To nagroda za wizytę małego czytelnika w jednym z dziecięcych oddziałów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu, które znajdują się w Filii nr 1 przy ulicy Górnośląskiej 29, w Filii nr 5 przy ulicy Złotej 26-28 oraz w Filii nr 9 przy ulicy Serbinowskiej 1A. Przedszkolak, który 6 razy odwiedzi przynajmniej jeden z oddziałów biblioteki i wypożyczy książkę otrzyma tytuł i medal Supermola Bibliotecznego – mówi pomysłodawca akcji Anna Kubiak z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu.
Koszt założenia karty bibliotecznej to jedynie 3 zł. Od tego momentu dziecko staje się czytelnikiem i może bezpłatnie korzystać ze zbiorów znajdujących się we wszystkich placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Jednorazowo dzieci mogą wypożyczyć nawet pięć tytułów. Wśród ciekawego i różnorodnego księgozbioru znajdą m.in. książki przestrzenne, dźwiękowe, z dodatkiem puzzli i pacynek oraz audiobooki z bajkami.
Przedszkole, z którego najwięcej dzieci założy kartę w bibliotece otrzyma nagrody i tytuł „Najbardziej Zaczytanego Przedszkola Kalisza w 2019 roku”.
Miejska Biblioteka publiczna zachęca również rodziców do założenia własnej karty czytelniczej, która otwiera drogę do bezpłatnego korzystania z literatury we wszystkich placówkach. Poszukiwane książki można również wyszukać w katalogu elektronicznym na stronie www.mbp.kalisz.pl i zarezerwować je dla siebie w dowolnej filii.
O tym że warto czytać od najmłodszych lat mówią akcje promujące czytelnictwo w całej Polsce, ponieważ wiele nawyków wyrabia się właśnie w dzieciństwie. Według amerykańskiej organizacji National Institutes of Health korzystanie ze smartfonów, tabletów czy konsol we wczesnych latach życia ma wpływ na zmianę układu nerwowego. Inaczej taki mózg rozwija się, kiedy dziecko bawi się lalkami, klockami, czyta książki lub rozwija inne aktywności. Po eksperymencie, podczas którego dzieci spędziły cały tydzień bez telefonów czy innych urządzeń cyfrowych, szybciej i łatwiej porozumiewały się one niewerbalnie i nie miały problemu z nawiązywaniem kontaktu z rówieśnikami.
KB, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze