niedziela, 29 września 2024 05:37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pierwszy krok w stronę zmian na Podgórzu i Jabłkowskiego

Te ulice, delikatnie ujmując, nie cieszą się dobrą sławą. Ul. Podgórze i Jabłkowskiego to najbardziej zdegradowane obszary Kalisza. Władze miasta wykonały właśnie pierwszy krok w stronę odnowienia wyglądu tych ulic i rozwiązania występujących tam problemów społecznych. Podczas ostatniej sesji Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia „Miejscowego planu rewitalizacji Jabłkowskiego - Podgórze w Kaliszu”. To pierwszy tego typu plan w Wielkopolsce.
Pierwszy krok w stronę zmian na Podgórzu i Jabłkowskiego

Każdy kaliszanin wie, że na ulicach Podgórze i Jabłkowskiego panuje "specyficzny klimat". Mówiąc wprost: jest brzydko i strasznie. Podczas naszej wizyty na ul. Podgórze, jeden z mężczyzn, najwidoczniej bardzo pobudzony widokiem ekipy telewizyjnej, wykrzykiwał z okna swoje opinie na temat polskiej polityki, nie szczędząc przy tym wulgaryzmów.

Teren ten, według badań miasta, charakteryzuje się największą skalą ubóstwa spośród wszystkich obejmujących obszar rewitalizacji. Na tym obszarze zarejestrowana jest najmniejsza liczba podmiotów gospodarczych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. – Tu przede wszystkim należy odświeżyć te budynki, bo one straszą. Urodziłem się w Kaliszu 68 lat temu. Właśnie przy Jabłkowskiego. Teraz mieszkam przy Harcerskiej. Pielgrzymki tu nie chodzą, ale jak jest ładniej, to i przyjemniej – mówi nam Jan.

Występują tu również znaczne problemy środowiskowe – odnotowuje się jeden z najwyższych wskaźników liczby pojemników na popiół, co wskazuje na dużą liczbę mieszkań stosujących ogrzewanie paliwami stałymi.

Stan techniczny zabudowy w rejonie ulic Jabłkowskiego - Podgórze jest najgorszy spośród wszystkich badanych terenów obejmujących obszar rewitalizacji. - Wiemy, że w tym rejonie miasta zabudowa jest dosyć wiekowa. Większość budynków powstała tu przed 1945 rokiem, są one są w bardzo złym stanie technicznym. Bardzo dużo nieruchomości ma nieuregulowany stan prawny. W związku z tym miasto nie ma też możliwości, takiej formalnej ingerencji w te obiekty – mówi Izabela Grześkiewicz, kierownik Biura Rewitalizacji Uurzędu Miasta Kalisza.

Właściciele takich budynków nie są znani, mają wielu nieustalonych dokładnie spadkobierców. Dlatego ustawa o rewitalizacji daje miastu instrumenty, by na dogodnych warunkach przejąć te nieruchomości. W miejscowym planie rewitalizacji można dość szczegółowo określić, jak mają wyglądać docelowo budynki, ulice, przestrzenie publiczne czy nowe tereny zielone. - Na pewno chcielibyśmy uporządkować ten teren, poprawić stan kamienic, brakuje tam zieleni, podwórka wymagają również bardzo dużej interwencji – wymienia Izabela Grześkiewicz.

Miasto w tym zakresie będzie współpracować z wydziałem architektury Politechniki Poznańskiej.

Działania inwentaryzacyjne zaplanowane są na przełom kwietnia i maja. Miasto będzie też dążyć do tego, aby do obszaru Jabłkowskiego - Podgórze doprowadzić miejską sieć ciepłowniczą.

Równolegle do przygotowania miejscowego planu rewitalizacji na Podgórzu będą prowadzone działania społeczne. W ramach projektu „Kurs na rewitalizację” powstanie „Dom Sąsiedzki”. Miejsce do integracji i przestrzeń do różnorodnych działań aktywizujących mieszkańców Podgórza. – Będziemy reagować na potrzeby mieszkańców, musimy je najpierw poznać. Następnie zostanie ogłoszony konkurs dla organizacji pozarządowych na prowadzenie tego punktu. Chcielibyśmy, by mieszkańcy czuli się w Domu Sąsiedzkim swobodnie. By panowała tam domowa atmosfera – wyjaśnia kierowniczka kaliskiego Biura Rewitalizacji.

Warto podkreślić, że miejscowy plan rewitalizacji Jabłkowskiego - Podgórze  będzie pierwszym tego typu planem w Wielkopolsce i jednym z pierwszych w Polsce.

AG, kalisz.pl; fot. AG; wizualizacje Domu Sąsiedzkiego: Urząd Miasta Kalisza


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama