W naszym województwie największą wiedzą wykazali się uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krotoszynie, w składzie: Magdalena Pabich, Michalina Ćwik i Kacper Włodarczyk. Na drugim miejscu uplasował się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 z Kępna – Justyna Błażejewska, Paulina Bodzińska i Patrycja Marczak. Ostatnie miejsce na podium przypadło Zespołowi Szkół Politechnicznych z Wrześni – Monika Cieślak, Michał Wąsiewicz i Kamil Wizła.
Trzy najlepsze drużyny z Wielkopolski otrzymały drobne upominki, a najlepsza drużyna w województwie walczyć będzie o punkty na uczelnie wyższe oraz cenne nagrody, między innymi laptopy, tablety i czytniki e-booków. Finał 26 kwietnia w Centrali ZUS w Warszawie.
Do pierwszego etapu Olimpiady przystąpiło 34 tys. uczniów ze szkół ponadpodstawowych z całego kraju, którzy wcześniej uczestniczyli w projekcie edukacyjnym "Lekcje z ZUS". Pierwszy etap wyłonił trzyosobowe zespoły, które reprezentowały szkołę w etapie wojewódzkim. W samej Wielkopolsce do konkursu zgłosiło się 2813 uczniów z 77 szkół.
Tylko z terenu naszego województwa do drugiego etapu zakwalifikowanych zostało 63 uczniów z 21 szkół ponadpodstawowych. Były wśród nich szkoły z Poznania, Wolsztyna, Kościana, Kępna, Gostynia, Krotoszyna, Jarocina, Leszna, Kaczek Średnich, Konina, Liskowa, Ostrowa Wlkp., Wągrowca, Wrześni, Swarzędza, Nowego Tomyśla. Zespoły w II etapie Olimpiady rozwiązywały jednakowy, 30-minutowy test składający się z 25 pytań wielokrotnego wyboru.
„Lekcje z ZUS” to projekt edukacyjny dla szkół ponadpodstawowych zainicjowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2013 r. Podczas zajęć młodzież zapoznaje się z podstawami systemu ubezpieczeń społecznych, systemem emerytalnym, świadczeniami związanymi z poszczególnymi rodzajami ubezpieczeń i zasadami prowadzenia własnej firmy. Materiały dydaktyczne do zajęć opracowane zostały przez specjalistów z ZUS przy udziale metodyka nauczania.
„Lekcje z ZUS” i Olimpiada cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. W pierwszej edycji w „Lekcjach” brało udział ponad 17 tys. uczniów, z czego 11 tys. uczestniczyło w konkursie. W tym roku 75 tys. uczniów wzięło udział w „Lekcjach” z czego aż 34 tys. zdecydowało się na udział w Olimpiadzie. Od początku projektu, który trwa od 2014 r., w „Lekcjach” uczestniczyło 229 tys. uczniów, a 118 tys. z nich brało udział w Olimpiadzie.
Źródło: ZUS w Wielkopolsce, fot. ZUS
Napisz komentarz
Komentarze