Tylko ten się nie starzeje, kto nie ma na to czasu. To motto przyświeca członkom kaliskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W czwartek, 9 października w szeregi społeczności studenckiej przyjęto kolejnych kilku seniorów. Była tradycyjna immatrykulacja i odśpiewanie „Gaudeamus igitur”. - Ja już, można powiedzieć, jestem na piątym roku – śmieje się Elżbieta Kowalczyk, członkini UTW. – To naprawdę świetna sprawa. Bardzo się rozwinęłam dzięki zajęciom na Uniwersytecie. Chodzę na zajęcia komputerowe i przez te 4 lata dużo się nauczyłam. Teraz z wnuczkami już nawet na Facebooku rozmawiam. - Każdemu seniorowi polecam taką formę spędzania czasu. Poznaje się nowych ludzi, podejmuje się nowe wyzwania. Bardzo się cieszę, że mogę tu być – dodaje Teresa.
Uniwersytet Trzeciego Wieku to kilkanaście zajęć, warsztatów i wykładów. Największym zainteresowaniem słuchaczy cieszą się sekcje sportowe: pływanie, joga, siłownia. Sporo chętnych jest też na lektoraty z języków obcych, zajęcia komputerowe, malarstwo, rękodzieło artystyczne. - W tym roku uruchamiamy też nowy kierunek, jeżeli możemy tak nazwać kolejny typ zajęć. Będzie to fotografia. Bardzo dużo osób się nią zainteresowało, bo zapisało się aż 70 chętnych – mówi Anna Kucharska-Utecht, prezes UTW „Calisia”.
UTW realizuje swoje cele dzięki Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu. To w jej murach odbywa się szereg wykładów dla seniorów. - O tym, jak ważne jest wykształcenie, nie potrzeba nikogo już dzisiaj przekonywać. Jednak o tym, jak ważne jest kształcenie przez całe życie, wiedzą jeszcze nie wszyscy. Wy drodzy członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku przez swoją intelektualną i emocjonalną dojrzałość wyczuwacie, czego wam w życiu potrzeba i dajecie przykład innym – mówił rektor PWSZ prof. zw. dr inż. Jan Chajda. Potrzebe istnienia Uniwersytetu podkreślał także prezydent miasta. - „Calisia” jest nam bardzo potrzebna, bo daje możliwości rozwijania zainteresowań, odkrywania nowych pasji, bycia razem. Jest znakomitym przykładem na to, jak szanować swój czas i jak go umiejętnie wykorzystywać – przyznał w swoim przemówieniu Janusz Pęcherz.
Uniwersytet Trzeciego Wieku liczy obecnie 420 studentów. Na przyjęcie oczekuje kolejnych 100 osób. Członkowie za zajęcia płacą połowę ceny. Miasto na funkcjonowanie placówki co roku przekazuje 65 tysięcy złotych.
AG, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze