niedziela, 29 września 2024 05:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rękopisy Adama Chodyńskiego odnalezione w diecezji włocławskiej ZDJĘCIA

W Seminarium Duchownym we Włocławku odnaleziono niezwykle interesujące materiały historyczne ważne dla dziejów Kalisza, a związane z postacią Adama Chodyńskiego – kaliskiego historyka, poety, współzałożyciela i pierwszego redaktora naczelnego „Kaliszanina”.
Rękopisy Adama Chodyńskiego odnalezione w diecezji włocławskiej ZDJĘCIA

W 2018 roku Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół  Nauk wystąpiło do miasta o mały grant na inwentaryzację i digitalizację niepublikowanych dotąd rękopisów i dokumentów Adama Chodyńskiego. Udało się. - Cieszy sytuacja, kiedy po latach nagle okazuje się, że jego dorobek uznany do tej pory za zaginiony nagle ukazuje się w okazałości, nagle mamy nowe źródło dziejów miasta. To ogromna zasługa pani Ani Tabaki, doskonale znanej osoby w mieście. To właśnie pani Tabaka przy okazji wizyty w archiwum diecezjalnym diecezji włocławskiej uzyskała informację, że tam przechowywane są te materiały – mówi prof. Krzysztof Walczak, prezes Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Wśród dokumentów znajdują się głównie rękopisy historyka. Dotyczą one przede wszystkim historii Kalisza, ale też poszczególnych miejscowości dawnej guberni kaliskiej. Zeskanowane materiały liczą ponad 16 tysięcy skanów. - Odnajdziemy przede wszystkim materiały dotyczące kaliskiego teatru oraz materiały odnoszące się do historii Greków w Kaliszu, zapiski dotyczące kaliskich cmentarzy. Interesujący jest też wykaz właścicieli nieruchomości w mieście gubernialnym Kaliszu z 1875 roku. Są też wspominkowe życiorysy zasłużonych dla Kalisza postaci – wymienia dr Bogumiła Celer, regionalista, członek Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Pojawiają się też materiały osobiste Chodyńskiego, na przykład legitymacja członka Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami czy korespondencja m.in. z księdzem Sebastianem Martyńskim, z Franciszkanami, z mecenasem Hindemith’em. Uwagę przyciągają też pojedyncze egzemplarze prasy XIX-wiecznej i początku XX wieku oraz unikatowe dokumenty życia społecznego np. afisze teatralne kaliskiego teatru i różnego rodzaju plakaty, ulotki czy kartki z kalendarzy, na których Chodyński zapisywał swoje notatki. 

Odnaleziony materiał jest cenny dla historyków, badaczy oraz regionalistów i już wkrótce będzie dostępny w siedzibie Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu.

Adam Antoni Chodyński pseud. „Adam Porój” (ur. 16 grudnia 1832 w Kaliszu, zm. 24 maja 1902) – polski prawnik, poeta, historyk literatury, regionalista, historyk Kalisza i Kaliskiego, dziennikarz, współzałożyciel i pierwszy redaktor naczelny „Kaliszanina”; brat Stanisława i Zenona, profesorów Seminarium Duchownego we Włocławku. Był synem Feliksa i Honoraty z Wiesiołowskich. W 1852 ukończył Wyższą Szkołę Realną w Kaliszu. W tymże 1852 roku podjął pracę w charakterze urzędnika Trybunału Cywilnego w Kaliszu, rozpoczynając aplikację prawniczą. Od 1856 był obrońcą w Warcie, a od 1865 w Kaliszu. Po reorganizacji sądów w 1876 r. utracił prawa wykonywania zawodu adwokata i został notariuszem w Słupcy i później zaś w Uniejowie. W 1877 powrócił do Kalisza i zajął się wyłącznie funkcją obrońcy w konsystorzu kaliskim (którą pełnił już od 1867 r.).

Został pochowany na Cmentarzu Miejskim w Kaliszu. W 1902 w kościele św. Mikołaja Biskupa w Kaliszu wmurowano epitafium ku jego czci, od 1930 jedna z ulic w Śródmieściu Kalisza nosi jego imię. Adam Chodyński patronuje również kaliskim przewodnikom PTTK i szkole w Cekowie Kolonii.

KB, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama