niedziela, 29 września 2024 07:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalisz na mapie nowych połączeń kolejowych z CPK

Z Kalisza do Poznania czy Łodzi dojedziemy koleją w pół godziny? Będzie to możliwe, o ile rząd zrealizuje swój ambitny plan największej w ostatnich dekadach inwestycji infrastrukturalnej. Chodzi o budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego i połączenie z nim 100 największych miast w Polsce. Na trasie kolejowej, po której pociągi mają poruszać się z prędkością 250 km/h jest też Kalisz.
Kalisz na mapie nowych połączeń kolejowych z CPK

Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji ogłosiło plany budowy CPK i sieci nowych lub zmodernizowanych połączeń kolejowych, które mają szybko dowozić pasażerów do największego w kraju lotniska. Inwestycja ma kosztować 35 miliardów złotych. Z czego 8 – 9 mld trafi na rozbudowę kolei, a 7 mld na drogi.

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) "Solidarność" ma być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym. Według rządu - ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną. Port lotniczy "Solidarność" ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów, 40 km od Warszawy.

100 miast w Polsce zyska nowe lub zmodernizowane połączenia kolejowe, które sprawią, że z prawie każdego większego miasta do Warszawy dojedzie się w 2,5 godziny.  Po zmodernizowanych torach pociągi będą jeździć z prędkością do 250 km/h.  Co oznaczałoby, że z naszego miasta np. do Łodzi dojedzie się w 30 minut. Kalisz znalazł się w siatce nowych linii kolejowych, które mają prowadzić z dziesięciu kierunków do Centralnego Portu Komunikacyjnego i Warszawy. – 10 kolejowych „szprych” zbiega się w projektowanym węźle przesiadkowym w rejonie Baranowa  i w Warszawie. Taki układ jest praktyczny i funkcjonalny w swojej prostocie. Docelowo umożliwi on skomunikowanie nawet odległych od CPK obszarów w atrakcyjnym czasie podróży przy zastosowaniu pociągów jeżdżący z prędkością do 250 km/godz.– mówi Piotr Malepszak, pełniący obowiązki prezesa CPK. 

Połączenia biegnące przez nasze miasto nazwane są „Szprychą nr 9”, bo nowe linie kolejowe łączące różne rejony z CPK nazywane są właśnie szprychami.

Szprycha nr 9 (Wielkopolskie, Lubuskie, Zachodniopomorskie)

> CPK- Łódź-  Sieradz – Kalisz – Poznań – Szczecin – Szczecin Goleniów

> CPK- Łódź-  Sieradz – Kalisz – Ostrów Wlkp. – Leszno – Głogów – Zielona Góra

> CPK- Łódź-  Sieradz – Kalisz-  Poznań – Zbąszynek – Gorzów Wielkopolski

W całej Polsce ma powstać 1600 kilometrów nowych połączeń kolejowych. Budowa CPK, w tym nowych połączeń kolejowych, ma się rozpocząć w 2021 r. Pierwszy samolot z CPK ma odlecieć do 2027 roku, a pajęczyna nowych linni kolejowych ma powstać do 2040 roku.

MS, AG. Fot. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju - CPK materiały prasowe; pixabay


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 6°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama