Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dzień Czytania Tolkiena w SP 11 ZDJĘCIA

Na interesujący pomysł wpadli nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 Kaliszu. Zorganizowano tam lekcję, której celem było przybliżenie postaci Tolkiena, jego dzieł i ich adaptacji w sposób nieszablonowy. Podczas lekcji uczniowie poznali ciekawostki z biografii autora takich dzieł jak m.in. „Hobbit”, trylogii „Władca Pierścieni”, czy „Silmarillion”.

Lekcja była bardzo twórcza i kreatywna, bo obok quizów prowadzonych przez nauczycieli, słuchania audiobook’a i pytań otwartych związanych z dziełem pt.”Hobbit” młodzież zaprezentowała piosenkę z tego filmu zatytułowaną „I see fire”. Lekcja ta była również okazją do przygotowania strojów nawiązujących do dzieł Tolkiena – były stroje Hobbita, leśnych elfów, krasnoluda. Pomysłowość uczniów zachwycała. - Pomysł wziął się przy okazji tego dnia, w którym wszyscy czytamy Tolkiena, natomiast u mnie osobiście z fascynacji jego książkami, postaciami, które zresztą towarzyszą mi od dziecka – mówi Bartłomiej Białek, pedagog szkolny. - Problemem jest to, że młodzież w dzisiejszych czasach czyta mało książek, wszechobecne są telefony, komputery, laptopy i one ten proces czytania zaburzają. Natomiast wyobraźnia zawsze będzie fajnie działała jeśli będzie w rękach książka. I tutaj zacytuję Bilbo Bagginsa, że przygoda czeka za progiem, a tym progiem, którym przekraczamy wyobraźnię jest właśnie książka.

Zajęcia poprowadzili i pomysłodawcami lekcji byli nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 11: Dorota Janiak-Jamroziak, Edyta Tomczak, Mateusz Ledzianowski oraz Bartłomiej Białek.

John Ronald Reuel Tolkien jest autorem wielu opowieści rozgrywających się w Śródziemiu.

Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego Oxford English Dictionary wydawanego tuż po I wojnie światowej. Znał w różnym stopniu ponad 30 języków, głównie wymarłych, germańskich i celtyckich – m.in. łacinę, starożytną grekę, hebrajski, szwedzki, duński, norweski, hiszpański, francuski, lombardzki, włoski, rosyjski. Uczył się polskiego, lecz uważał go za trudny język i nie potrafił się nim dobrze posługiwać.

Na początku lat 20. i 30. Tolkien zaczął regularnie tworzyć fantastyczne opowieści, których akcja rozgrywa się w mitycznym świecie. W tym czasie powstało opowiadanie Roverandom, dedykowane drugiemu synowi pisarza – Michaelowi. W pracy tej zawarte jest tylko kilka ukrytych odniesień do obszerniejszej mitologii, zrozumiałych wówczas jedynie dla samego autora, jednak już opowieść rozpoczęta w 1930 roku, znana później jako Hobbit czyli tam i z powrotem, wielokrotnie odsyła do wydarzeń z poważnej mitologii Tolkiena. Pojawia się tam na przykład miasto elfów Gondolin i postać Czarnoksiężnika,  który w tym czasie jest już częścią legendarnego świata, umiejscowionego później w tolkienowskiej Trzeciej Erze.

Podczas II wojny światowej prace nad projektem kontynuującym Hobbita postępowały powoli i były ciągle przerywane. Książka miała nosić tytuł Władca Pierścieni. W roku 1945, wciąż będąc na uniwersytecie w Oksfordzie, objął stanowisko profesora anglistyki.

Władca Pierścieni został opublikowany dopiero w roku 1954. Opóźnienie było spowodowane perfekcjonizmem Tolkiena, jak również jego chęcią zmiany wydawcy, co było wywołane rzekomym odrzuceniem jego poważnego dzieła mitologicznego Silmarillion.

Tolkien zmarł 2 września 1973 roku w wieku 81 lat. Został pochowany na cmentarzu Wolvercote Cemetery w Oksfordzie.

KB, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 4°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1034 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: klaTreść komentarza: W Biedronce to powinny być bardzo wysokie płacę bowiem niezgodność cen z półek z tymi zeskanowanymi jest ogromna; to chyba,że kasa z oszustwa idzie do właściciela sieci.Już tam nie chodzę na zakupy i ostrzegam innych aby przed zapłatą cenę każdego produktu sprawdzali.Data dodania komentarza: 18.01.2025, 07:20Źródło komentarza: Ile zarabia się na kasie? Najniższa krajowa to przeszłośćAutor komentarza: Niedzielny Rychu BiedronkaTreść komentarza: W Lidlu, Biedronce czy innych tego typu przybytkach nie ma takiego stanowiska jak "Kasjer". Takie być może zostały w dużych sklepach jak Carrefour, Makro czy Kaufland. W dyskontach jest stanowisko 6w1: Kasjer/Sprzedawca/Magazynier/Piekarz/Sprzątacz/Kurier. Czasami też pełni się rolę ochroniarza goniącego dziesiątki kaliskich dopiarzy (Tusk podobno rozwiązał problem dopalaczy xD), czy psychologa wysłu***ącego jęki niezadowolonych klientów. W sumie to bardzo małe te stawki za pracę na stanowiskach kilku osób.Data dodania komentarza: 18.01.2025, 01:34Źródło komentarza: Ile zarabia się na kasie? Najniższa krajowa to przeszłośćAutor komentarza: PiwoniczaninTreść komentarza: A może w Kalkucie albo Los Angeles. W USA egzamin praktyczny jest zdawany we własnym samochodzie i jest raczej pro forma . Amerykanie jeżdżą nie gorzej niż Polacy. Zdawałem na żuku w 1977 roku bez placu . Egzamin trwał 10 minut. A teraz jakieś place , jeżdżenie pod linijkę .Data dodania komentarza: 17.01.2025, 23:17Źródło komentarza: Gdzie zdać najłatwiej? Sprawdzamy wyniki WORD-ówAutor komentarza: SdfaaaTreść komentarza: 3800zł netto totak mniej więcej 3 dni pracy... ludzie zarabiają tyle miesięcznie? Masakra, wynajem mieszkania w Warszawie tyle kosztuje, a gdzie opłaty za media? Jedzenie? Rozrywki?Data dodania komentarza: 17.01.2025, 21:17Źródło komentarza: Ile zarabia się na kasie? Najniższa krajowa to przeszłość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama