Lekcja była bardzo twórcza i kreatywna, bo obok quizów prowadzonych przez nauczycieli, słuchania audiobook’a i pytań otwartych związanych z dziełem pt.”Hobbit” młodzież zaprezentowała piosenkę z tego filmu zatytułowaną „I see fire”. Lekcja ta była również okazją do przygotowania strojów nawiązujących do dzieł Tolkiena – były stroje Hobbita, leśnych elfów, krasnoluda. Pomysłowość uczniów zachwycała. - Pomysł wziął się przy okazji tego dnia, w którym wszyscy czytamy Tolkiena, natomiast u mnie osobiście z fascynacji jego książkami, postaciami, które zresztą towarzyszą mi od dziecka – mówi Bartłomiej Białek, pedagog szkolny. - Problemem jest to, że młodzież w dzisiejszych czasach czyta mało książek, wszechobecne są telefony, komputery, laptopy i one ten proces czytania zaburzają. Natomiast wyobraźnia zawsze będzie fajnie działała jeśli będzie w rękach książka. I tutaj zacytuję Bilbo Bagginsa, że przygoda czeka za progiem, a tym progiem, którym przekraczamy wyobraźnię jest właśnie książka.
Zajęcia poprowadzili i pomysłodawcami lekcji byli nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 11: Dorota Janiak-Jamroziak, Edyta Tomczak, Mateusz Ledzianowski oraz Bartłomiej Białek.
John Ronald Reuel Tolkien jest autorem wielu opowieści rozgrywających się w Śródziemiu.
Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego Oxford English Dictionary wydawanego tuż po I wojnie światowej. Znał w różnym stopniu ponad 30 języków, głównie wymarłych, germańskich i celtyckich – m.in. łacinę, starożytną grekę, hebrajski, szwedzki, duński, norweski, hiszpański, francuski, lombardzki, włoski, rosyjski. Uczył się polskiego, lecz uważał go za trudny język i nie potrafił się nim dobrze posługiwać.
Na początku lat 20. i 30. Tolkien zaczął regularnie tworzyć fantastyczne opowieści, których akcja rozgrywa się w mitycznym świecie. W tym czasie powstało opowiadanie Roverandom, dedykowane drugiemu synowi pisarza – Michaelowi. W pracy tej zawarte jest tylko kilka ukrytych odniesień do obszerniejszej mitologii, zrozumiałych wówczas jedynie dla samego autora, jednak już opowieść rozpoczęta w 1930 roku, znana później jako Hobbit czyli tam i z powrotem, wielokrotnie odsyła do wydarzeń z poważnej mitologii Tolkiena. Pojawia się tam na przykład miasto elfów Gondolin i postać Czarnoksiężnika, który w tym czasie jest już częścią legendarnego świata, umiejscowionego później w tolkienowskiej Trzeciej Erze.
Podczas II wojny światowej prace nad projektem kontynuującym Hobbita postępowały powoli i były ciągle przerywane. Książka miała nosić tytuł Władca Pierścieni. W roku 1945, wciąż będąc na uniwersytecie w Oksfordzie, objął stanowisko profesora anglistyki.
Władca Pierścieni został opublikowany dopiero w roku 1954. Opóźnienie było spowodowane perfekcjonizmem Tolkiena, jak również jego chęcią zmiany wydawcy, co było wywołane rzekomym odrzuceniem jego poważnego dzieła mitologicznego Silmarillion.
Tolkien zmarł 2 września 1973 roku w wieku 81 lat. Został pochowany na cmentarzu Wolvercote Cemetery w Oksfordzie.
KB, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze