Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Skazani odbywają karę w domu zamiast w więzieniu

67 skazanych z kaliskiego Zakładu Karnego starało się w tym roku o zamianę kary więzienia na Systemu Dozoru Elektronicznego. Dzięki temu, choć z elektroniczną obrączka na ręku lub nodze, mogliby przebywać w swoim domu zamiast w celi. Połowę wniosków sąd rozpatrzył pozytywnie.
Skazani odbywają karę w domu zamiast w więzieniu

Wolnościowa forma odbywania kary więzienia staje się w Polsce coraz bardziej powszechna. Z jednej strony rozładowuje to tłok w zakładach karnych, z drugiej pomaga, w ocenie wymiaru sprawiedliwości, w resocjalizacji takiego więźnia. Dla pana Michała z Kalisza*, któremu sąd pozwolił na powrót do domu najważniejszy jest kontakt z bliskimi. - Lepsze to na pewno, bo jestem blisko z rodziną, a wiadomo w zakładzie jestem odosobniony i możliwości to tu za dużo nie mam – mówi. Dla tych, którzy karę mogą odbywać poza murami więzienia możliwości jest zdecydowanie więcej. Obecność bliskich i przyjaciół czy szansa poszukania pracy to tylko niektóre z nich. Z doświadczenia więzienników wynika, że to także forma resocjalizacji. - Zatrudnienie generalnie jest formą resocjalizacji, ale jeżeli mówimy o wolnościowych systemach odbywania kary, a takim przecież jest System Dozoru Elektronicznego, to tak naprawdę to jest normalne życie – podkreśla kpt. Remigiusz Czaja, rzecznik prasowy kaliskiego Zakładu Karnego.

Żeby jednak taką szansę na normalne życie otrzymać, skazany musi spełnić wiele warunków określonych w ustawie. Najważniejszym jest długość zasądzonej kary – maksymalnie do roku. Zazwyczaj są to osoby skazane za jazdę pod wpływem alkoholu czy kradzież. Na ich powrót do społeczeństwa muszą wyrazić zgodę także współmieszkańcy. -  Poza tym w miejscu, w którym będzie przebywał skazany muszą być spełnione tzw. warunki techniczne, czyli przede wszystkim musi być zasięg, aby sygnał dotarł do nadajnika. A nie zawsze się to zdarza, zwłaszcza gdzieś na wsiach, gdzie jest problem nawet z telefonami komórkowymi – dodaje Czaja.

Ten niewielki zestaw zastępuje więzienną celę

Zasięg potrzebny jest do nadzorowania skazanego. Od momentu dotarcia do domu ma on bowiem na rękę lub nogę zakładaną tzw. obrączkę. W samym domu, w którym będzie przebywał, instalowane są natomiast nadajniki, które rejestrują jego aktywność i to, czy nie opuszcza domu poza wyznaczonymi godzinami. W tym roku o odbywanie kary poprzez System Dozoru Elektronicznego starało się 67 kaliskich skazanych. Oprócz wniosku pana Michała, który nie ukrywa radości, sąd pozytywnie rozpatrzył także 33 inne. - Wniosek wysłałem 3 sierpnia. Minęło 40 dni i wszystko poszło tak jak chciałem. Na szczęście jutro wychodzę – powiedział nam przed weekendem.

Katarzyna Krzywda, fot. arch., int.

*Imię skazanego zostało zmienione na potrzeby materiału


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama