Gruntowny remont przeszło 16 pawilonów wystawienniczych. Wykonano modernizację budynku biurowo-hotelowego i budynków przyległych. Przebudowano drogę dojazdową, utwardzono ścieżki i powierzchnie wystawiennicze. Dodatkowo odwodniono główny plac targów i wybudowano dwa zbiorniki małej retencji.
- Marszew wyglądał kiepsko. Zniszczone pawilony, które odstraszały, kiedy padał deszcz zwiedzający grzęźli w błocie, w upały nad całym terenem unosił się kurz. Teraz te tereny zostały zmodernizowane. Targi odbywają się w innych warunkach. To ważne dla wystawców i dla odwiedzających – powiedział Krzysztof Grabowski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, który w momencie kiedy pojawił się pomysł likwidacji Centrum Edukacyjno-Wystawienniczego w Marszewie namówił władze województwa, samorządowe i kilku instytucji by tchnąć w ośrodek nowe życie.
Remont Centrum Edukacyjno-Wystawienniczego w Marszewie to nie tylko zmiana wizualna i poprawa komfortu osób, które wystawiają się w czasie targów lub biorą udział w organizowanych tam szkoleniach. To także nowy rozdział w jego działalności.
- Stworzono lepsze warunki pracy a tym samym mamy szanse wpływać na zwiększenie konkurencyjności naszego rolnictwa na rynkach światowych. Do tego potrzebna jest wiedza. Jednym z naszych działań jest pokazywania tego, co aktualnie na rynkach techniki i produkcji rolnej jest najlepszego i najciekawszego – powiedział Ryszard Jaworski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu . – Tutaj rolnik dostaje wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną. Chcemy też iść w konkretną specjalizację zastosowania energii odnawialnych w rolnictwie i działaniom oszczędnościowym w budownictwie wiejskim.
W czasie Targów Rolno-Ogrodniczych Agromarsz wystawiło się prawie 100 wystawców. Jednym z punktów było też rozstrzygnięcie konkursu na Superrolnika Wielkopolski roku 2014, którym został Maciej Woźniak z Kościelnej Wsi (powiat pleszewski) a w nagrodę od Urzędu Marszałkowskiego otrzymał maszynę rolniczą. Na drugim miejscu uplasował się Marek Oko ze Stróżewka (powiat chodzieski), który otrzymał stację meteorologiczną a trzecie zajął Mariusz Wiertelak z Sulisławia (powiat ostrowski). Nagrodą dla niego był tablet. Wszyscy pojadą też do Brukseli i odwiedzą Parlament Europejski. To prezent od Andrzeja Grzyba, posła do PE.
Koszt rewitalizacji terenów wystawowych w Marszewie wyniósł ponad 3,4 mln zł, w tym 1 mln zł pochodzi z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Modernizacja terenów wystawowych była możliwa dzięki wspólnemu wsparciu finansowemu samorządów powiatowych, gminnych i województwa, lokalnej grupy działania oraz Wielkopolskiej Izby Rolniczej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze