niedziela, 29 września 2024 07:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dlaczego kłamiemy? Dziś Dzień bez Kłamstwa

Bez wątpienia każdy z nas chociaż raz w życiu dopuścił się kłamstwa. Już Arystoteles twierdził, że kłamstwo to niezgodność naszych myśli z rzeczą, czyli co innego myślimy a co innego mówimy. Kłamstwo jest przeciwieństwem prawdy, ale nie wszystko jest przecież czarno-białe. Dla jednego coś, co kłamstwem nie jest dla drugiego może już nim być.
Dlaczego kłamiemy? Dziś Dzień bez Kłamstwa

Św. Augustyn twierdził, że kłamstwem jest fałszywa nazwa i nawet jeśli kota nazwiemy psem oznacza to, że już kłamiemy. Teorii jednak na temat kłamstwa istnieje całe mnóstwo i do końca niewiadomo, czy są one prawdziwe.

Kłamiemy z bardzo różnych, często błahych powodów. Czasem po prostu chcemy wywrzeć na kimś dobre wrażenie albo boimy się być asertywnym. Na przykład chwalimy kogoś za talent kulinarny, a w rzeczywistości serwowana potrawa nam nie smakuje. Zwykle niestety uciekamy przed konfrontacją i byciem szczerym, czyli prawdziwym. Boimy się, że nasza prawda może kogoś zranić, ponieważ z psychologicznego punktu widzenia boimy się utracić przyjaźń, znajomość czy inną relację.

Wiele osób poprzez kłamstwo chce poprawić swój wizerunek, wzmocnić poczucie wartości. W taki sposób czują się one pozornie bezpiecznie, bo takie sztuczne kreowanie rzeczywistości wzmacnia ich atrakcyjność w grupie, w firmie czy w gronie znajomych.

Kłamstwo ma jednak krótkie nogi i często wychodzi na jaw. Nie warto kłamać bo mogą z tego wyniknąć tylko kłopoty.

KB, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 6°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama