Tkaniny malowane ręcznie w kaliskiej „Cepelii”, ze zbiorów MOZK
W warsztatach weźmie udział 10 osób z Kalisza i okolic, które zgłoszą swoje zainteresowanie kontynuowaniem tradycji twórczej kaliskiej Cepelii.
Kaliska Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego w Kaliszu powstała w 1950 r. z sześciu znacjonalizowanych zakładów rzemieślniczych związanych z przemysłem tekstylnym. Przez kilkadziesiąt lat produkowano tam tiul bawełniany, haft i koronki maszynowe, tkaniny wełniane tkane na krosnach ręcznych i maszynowych, malowaną ręcznie ceramikę i porcelanę oraz – najlepiej rozpoznawalne – malowane obrusy oraz tkaniny bawełniane i jedwabne. Główna siedziba mieściła się przy ul. Dobrzeckiej 7, a poszczególne pracownie znajdowały się przy ul. Dobrzeckiej 69–79, ul. Harcerskiej 10, ul. Górnośląskiej 9, a także w pobliskim Opatówku przy ul. Kościelnej 2. Dla pracowników wybudowano też dwa obiekty przy ul. Ludowej 2 i 4. Z kolei na Rynku Głównym funkcjonował sklep, w którym można było kupić wyroby rękodzieła ludowego i rzemiosła artystycznego, produkowane m.in. przez kaliską spółdzielnię. Zrzeszenie przestało istnieć w 1995 r., a sklep zlikwidowano z powodu nierentowności w 2012 r. W taki oto sposób zakończyła się kilkudziesięcioletnia historia miejsca, w którym pracowało kilkaset osób i wytwarzało towary dostępne w sklepach na terenie całego kraju, a także poza jego granicami. Podejmowane przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej inicjatywy takie jak np. organizacja w 2018 r. wystawy pt. „Twórcy – Wytwórcy – Przetwórcy. Z dziejów kaliskiej Cepelii” ma na celu przywrócić pamięć nie tyle o samej spółdzielni, ile o ludziach, którzy przez lata do niej należeli i dzięki swoim umiejętnościom budowali historię polskiego wzornictwa.
Tkaniny malowane ręcznie w kaliskiej „Cepelii”, ze zbiorów MOZK
Warsztaty odbywać się będą w Kaliszu co trzy tygodnie w terminie od 1 maja do 30 listopada br. (10 spotkań warsztatowych po 3,5 h). Rekrutacja na warsztaty trwa od 1 do 19 kwietnia.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Partnerem projektu jest Fabryka Wyrobów Runowych Runotex S.A. w Kaliszu.
Regulamin uczestnictwa oraz karta zgłoszeniowa znajduje się na stronie www.muzeumwkaliszu.pl.
Opr. MIK, fot. tkaniny malowane ręcznie w kaliskiej „Cepelii”, ze zbiorów MOZK
Napisz komentarz
Komentarze