niedziela, 29 września 2024 09:21
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Co czytają najmłodsi? ZDJĘCIA

Nie są to baśnie Andersena czy Barci Grimm, a raczej przygody Tupcia Chrupcia czy żółwia Franklina. Najważniejsze jest jednak to, że w dobie wszechobecnej elektroniki dzieci jednak sięgają po książki. Przekonuje o tym filia nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu, która jako jedyna w mieście posiada oddział dziecięcy.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Co czytają najmłodsi? ZDJĘCIA

Na brak zainteresowania nie może narzekać. Pokazał to przypadający 2 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, którego celem jest promowanie literatury pięknej i grafiki dla młodego czytelnika. Przypada w dzień urodzin Hansa Christania Andersena, słynnego duńskiego bajkopisarza. Kaliska biblioteka przy ul. Serbinowskiej obchodziła to święto wspólnie z najmłodszymi czytelnikami. - Pozytywne jest to, że dzieci sięgają po coraz więcej książek. Bardzo popularne wśród najmłodszych czytelników jest seria Tupcio Chrupcio, to książki o przygodach myszki. Dzieci lubią też o książki o żółwiu Franklinie – wymienia Malwina Nowacka z oddziału dziecięcego filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Popularny jest także Miś Wiktor. Starsze dzieci chętnie sięgają po Dziennik Cwaniaczka. Bardzo rzadko wypożyczane są zbiory baśni Braci Grimm czy Andersena, jednak dzieci znają pojedyncze baśnie.

Aby zachęcić dzieci do czytania, Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu organizuje cykliczne spotkania dla najmłodszych. „Biblioteka dla małego człowieka” to jeden z dwóch cykli spotkań dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz „Biblioteka znam i lubię” skierowana do dzieci ze szkoły podstawowej. - Dzieci przychodzą do nas bardzo często i same wybierają sobie książki. Mamy tutaj wolny dostęp do półek, więc każde dziecko może podejść, wybrać książkę, która je interesuje. Dzieci z wielkim entuzjazmem reagują na warsztaty, które tutaj organizujemy. Chętnie się udzielają, mają dużą wiedzę na temat książek, na temat ich ulubionych bohaterów – dodaje Malwina Nowacka.

Większość z nas pamięta zapewne choć jedną taką chwilę, kiedy ktoś na głos czytał nam bajkę na dobranoc. Wyobraźnia nasza nie miała końca, a pokój stawał się baśniową krainą. Chwile spędzone z książką niosą całe spektrum korzyści. To przede wszystkim czas spędzony wspólnie z dzieckiem i nie istnieje nic bardziej wartościowego.

Jakie korzyści płyną ze wspólnego, głośnego czytania książek?

 - buduje więź i relację

- wzbogaca słownictwo

- kształtuje mowę

- zapewnia rozwój emocjonalny dziecka

- uczy wartości moralnych

- rozwija empatię i wrażliwość

Książka to nie tylko ozdoba na półce. Ale to od nas dorosłych zależy czy będziemy w dzieciach pielęgnować nawyk czytania i czy będzie on kojarzył się z czymś przyjemnym, zabawnym i radosnym.

KB, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama