Najstarsze miasto w Polsce i najmłodsi polscy architekci - z tego zestawienia musi wyjść coś kreatywnego i inspirującego. Studenci architektury z Wrocławia, Warszawy czy Poznania spędzą w Kaliszu tydzień i dokładnie prześwietlą każdy kąt. A później staną przy tablicy kreślarskiej i swoje wizje dotyczące wskazanych obszarów przeleją na papier. - Będą mieli świeże spojrzenie i zaproponują dla tych problemowych obszarów ciekawe rozwiązania, które my jako miasto, jako urzędnicy, którzy planują rozwój tego miasta będziemy w stanie w różnej formie wcielać w życie – żywi nadzieję Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
Warsztaty odbywają się od 2010 roku. Po raz pierwszy zawitają jednak do Wielkopolski. Z jednej strony to dla studentów okazja do wymiany doświadczeń, z drugiej szansa dla samorządów chcących w swoje miasta tchnąć nowoczesne spojrzenie na urbanistykę. - Będzie to dla studentów ciekawa mieszanka możliwości wymiany doświadczeń, ale też dla miasta i jego władz oraz mieszkańców zobaczenia ciekawych rozwiązań i podejścia z taką otwartą głową do tych konkretnych problemów, z którymi często na miejscu trudno się zmierzyć, bo ma się pewne zapatrzenie jak to może wyglądać – wyjaśnia cel ARCHITETOUR Jacek Maleszka, prezes Fundacji „Na Dużą Skalę”, który organizuje warsztaty.
Miasto wskazało sześć konkretnych przestrzeni: Podgórze, Złoty Róg i bulwar wzdłuż al. Wolności oraz tereny należące do prywatnych inwestorów: Colian Holding S.A, Teknia Automotive, Wistil Spółka Akcyjna i teren przy ul. Przybrzeżnej. Dla tych fragmentów miasta studenci mają opracować wizje rewaloryzacji, które miasto w przyszłości wykorzysta, bo warsztaty to nie tylko praktyczna nauka zawodu, ale konkretne rozwiązania, jak chociażby w przypadku Wałbrzycha, w którym te odbyły się kilka lat temu. Tam terenem pracy młodych architektów była m.in. kopalnia. - Wówczas był to obszar świeżo otwarty po rewitalizacji – mówi Jacek Maleszka. - Jeden z tych budynków tam się znajdujących był w planach do rewitalizacji, modernizacji. Studenci dostali go jako zadanie wskazania jakiejś propozycji rozwiązań. Teraz miasto planuje, by ten pomysł zrealizować.
Pewności, że pomysły zostaną wykorzystane nigdy nie ma, ale plan władz Kalisza jest taki, by w przyszłości jednak z nich czerpać. - Liczymy na koncepcje, które z dużą determinacją będziemy starać się wprowadzić w życie – zapewnia Krystian Kinastowski. - Jeśli będą to projekty, które są dobre i spodobają się mieszkańcom to będziemy je realizować i kontynuować.
Jednak warsztaty to nie tylko zamknięta formuła dotycząca wyłącznie do studentów architektury. Przy okazji ich obecności w mieście będą odbywać się warsztaty i wykłady skierowane dla wszystkich mieszkańców i osób związanych w tematyką urbanistyki. - Można się włączyć w te warsztaty, można posłuchać, dowiadywać się, jak pracują studenci, jakie są nowoczesne kierunki rozwoju miast – zachęca do udziału w tym wydarzeniu Iwona Cieślak z Kancelarii Prezydenta Miasta Kalisza.
Warsztaty ruszą 9 maja i potrwają do 15 maja. W sumie do Kalisza przyjedzie ok. 120 studentów z różnych polskich uczelni.
AW, zdjęcia autor, ARCHITKTOUR
Napisz komentarz
Komentarze