„To jest klęska żywiołowa”
Nie wiadomo, czy skrajnie przesuszona ziemia w takiej sytuacji wyda plony, a jeśli wyda - jakiej jakości one będą. Rolnicy z regionu są załamani. - Takie było staropolskie przysłowie: „Siej doły i góry, bo nie wiesz, jaki rok który”. Tak było i tak jest – mówi Stanisław Młynek, właściciel 10-hektarowego gospodarstwa w Szałem. - Były lata mokre i powodzie, a teraz jak jest susza to mądrego nie ma na to, słońca nikt nie zatrzyma. To jest klęska żywiołowa i jak tak będzie to nie ma o czym gadać.
A odczują to wszyscy, bo ceny produktów na pewno wzrosną.
Ręce załamują również leśnicy. - Ściółkę w tej chwili możemy porównać do kartki papieru, której wilgotność wynosi 9%. Wystarczy jedna iskra, a las może zacząć płonąc z prędkością 9 metrów na sekundę – mówi Łukasz Wyrzykowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kalisz.
W takich warunkach ogień może rozprzestrzeniać się błyskawicznie. Już teraz Polska jest jednym z najbardziej zagrożonych pożarami krajem Unii Europejskiej. Bardziej nawet niż Grecja.
Kamery monitorują lasy
Aby szybko zareagować na jakiekolwiek zadymienie występujące w lasach leśnicy prowadzą specjalny monitoring. - W ostatnim roku dzięki uczestnictwu w dużym ogólnopolskim projekcie adaptacji do zmian klimatu, zmodernizowaliśmy nasze dostrzegalnie przeciwpożarowe. Mamy dwie kamery, które wykorzystujemy do przede wszystkim monitorowania najszybszego wykrywania pożaru w lesie. Kamery mają znacznie szerszy zasięg, służą też do wykrywania pożarów pól, zbóż czy maszyn rolniczych. Tutaj też współpracujemy ze strażą pożarną i na bieżąco przekazujemy takie informacje – dodaje Łukasz Wyrzykowski.
Będzie zakaz wstępu do lasu?
W naszym regionie nie wprowadzono jeszcze zakazu wstępu do lasów. Zarządzi je nadleśniczy, jeśli wilgotność ściółki leśnej przez kolejne 5 dni będzie niższa niż 10%. Za nieprzestrzeganie zakazu grozi mandat w wysokości 500 złotych.
Póki co po lesie możemy spacerować, jednak należy bezwzględnie pamiętać o przestrzeganiu poniższych wskazówek, które dotyczą również odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu:
- bezwzględnie nie wolno pozostawiać roznieconego ognia, korzystać z otwartego płomienia, porzucać niedopałków papierosów czy nieugaszonych zapałek, wypalać jakichkolwiek śmieci.
Susza ma też ogromny wpływ na zdrowie drzew. Leśnicy od wielu lat obserwują masowe występowanie kornika drukarza, będącego groźnym szkodnikiem, który atakuje głównie świerki.
Dziś będzie jeszcze gorąco, ale dobra wiadomość jest taka, że w czasie weekendu mają wystąpić opady deszczu. Niestety będą nieregularne. Meteorolodzy przewidują jednak, że do Polski zbliżają się niże z większymi opadami, a to daje nadzieję na poprawę sytuacji.
KB, fot. autor, mapa: Lasy Państwowe
Napisz komentarz
Komentarze