Ivan groźny. KKS wyszarpał wygraną z Pogonią (ZDJĘCIA)

Rzutem na taśmę piłkarze KKS-u pokonali w sobotę rezerwy Pogoni Szczecin 2:1. Gola dającego „trójkolorowym” cenne trzy punkty zdobył w doliczonym czasie gry Ivan Vidal Gonzalez.

Spotkaniem z Portowcami kaliszanie chcieli zrehabilitować się za porażkę w Koszalinie i wrócić w lidze na zwycięski tor. To się udało, aczkolwiek rezerwy ekstraklasowego zespołu ze Szczecina poprzeczkę zawiesiły bardzo wysoko. Losy potyczki rozstrzygnęły się dopiero w doliczonym czasie. Wtedy piłkę z autu w pole karne posłał Robert Tunkiewicz, pojedynek główkowy wygrał Mateusz Żebrowski, a niepilnowany na 16 metrze Ivan Vidal Gonzalez uderzył płasko z półwoleja, trafiając do siatki tuż przy słupku. Hiszpan utonął w objęciach kolegów, a chwilę później arbiter zakończył mecz.

Jeden z braci bliźniaków występujących w KKS-ie rozegrał dobre zawody. Był on autorem nie tylko zwycięskiego gola, ale w ogóle pierwszego celnego strzału, jaki gospodarze oddali w sobotę na bramkę szczecinian. Miało to miejsce w 11. minucie po centrze Tunkiewicza z kornera i główce hiszpańskiego skrzydłowego, którą z trudem wybronił golkiper Pogoni Jędrzej Grobelny.

60 sekund później KKS prowadził 1:0. Po akcji, która naprawdę zasługiwała na oklaski. Dośrodkował Tunkiewicz, główkował Mateusz Żytko, w ten sam sposób piłkę przedłużył Marcin Lis, kierując ją wprost na głowę Mateusza Żebrowskiego, który otworzył wynik spotkania. Było to kluczowe trafienie, bo wcześniej Pogoń często gościła na połowie KKS-u. Młody zespół przyjezdnych, wzmocniony Jarosławem Fojutem i Davidem Niepsujem z ekstraklasowej drużyny, grał bez kompleksów i odważnie, zmuszając defensywę z Kalisza do zachowania wzmożonej czujności. Bramka Żebrowskiego sprawiła jednak, że to miejscowi zaczęli sobie śmielej poczynać w ofensywie i stwarzali kolejne okazje. Jeszcze przed przerwą mogli podwyższyć prowadzenie. Najdogodniejszej ku temu sytuacji nie wykorzystał w 45. minucie Tunkiewicz, który w pojedynku sam na sam z golkiperem dziubnął futbolówkę obok słupka. W tej akcji prostopadle dograł mu Nikodem Fiedosewicz, który chwilę wcześniej popisał się skutecznym odbiorem w środku pola. Okazję na drugiego gola miał też Żebrowski, który najpierw uderzył płasko, acz niecelnie na dalszy słupek, a potem główkował w Grobelnego. W 28. minucie na listę strzelców wpisałby się zapewne Hubert Antkowiak, bo przed sobą miał pustą siatkę, ale był na spalonym. Goście odpowiedzieli groźnym uderzeniem z dystansu w wykonaniu Macieja Żurawskiego.

W drugiej połowie wydawało się, że KKS ma wszystko pod kontrolą. Atakował i przeważał w posiadaniu piłki. Niezwykle aktywny Żebrowski w 52. minucie trafił w boczną siatkę, a sześć minut później główkował w poprzeczkę po firmowym już zagraniu gospodarzy (wrzutka Tunkiewicza na głowę Żytko). I właśnie po tej ostatniej sytuacji goście wyprowadzili kontrę, która przyniosła nieoczekiwane wyrównanie. Jej finał to podanie Kacpra Kozłowskiego na bliższy słupek do Huberta Turskiego, który zmieścił futbolówkę między obramowaniem bramki a Adamem Wasilukiem.

KKS szukał zwycięskiego gola i znalazł go w doliczonym czasie gry, ale nie wiadomo, jak potoczyłby się mecz, gdyby w 73. minucie Portowcy wykorzystali kolejny kontratak. Tym razem oko w oko z Wasilukiem stanął Marcel Wędrychowski, ale kaliski golkiper popisał się znakomitą interwencją.

Michał Sobczak, wideo: Norbert Gałązka

***

KKS Kalisz – Pogoń II Szczecin 2:1 (1:0)
Mateusz Żebrowski 12, Ivan Vidal Gonzalez 90+2 – Hubert Turski 59

Żółte kartki: Trayanov, Palat, Hordijczuk, Tunkiewicz, Lis (KKS)

Sędziowali: Mateusz Tarnawski (Jabłowo) oraz Rafał Kelbratowski (Osieczna) i Szymon Augustjański (Lubichowo)
Widzów: 500

KKS: Wasiluk – Palat (67 Owczarek), Lis, Żytko, Fiedosewicz – Żebrowski, Tunkiewicz, Trayanov (46 Gawlik), Hordijczuk, Ivan Vidal – Antkowiak

Pogoń: Grobelny – Niepsuj, Fojut, Sadowski (82 Kuzko), Pach – Wędrychowski (74 Furst), Wawrzynowicz (67 Graczyk), Kozłowski, Żurawski, Kalenik (89 Paprzycki) – Turski