Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych przeszedł przez Kalisz ZDJĘCIA

Poczucie własnej wartości i szacunek dla samego siebie, ale również szacunek do innych, akceptacja i tolerancja – tym właśnie wyraża się godność. Dziś przez Kalisz przeszedł Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych.
Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych przeszedł przez Kalisz ZDJĘCIA

„Jesteśmy wśród Was, akceptujcie nas” – pod takim hasłem w Kaliszu odbywały się 8 maja obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Było barwnie, tłumnie i radośnie.

Obchody tego ważnego święta rozpoczęły się o godz. 10:45 przed kaliskim ratuszem. Uczestnicy, którzy spotkali się na Głównym Rynku zostali powitani przez władze miasta. Następnie przez ulice Śródmiejską i Kościuszki, aż do Centrum Księdza Orione, przeszedł Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych. Na miejscu przy ulicy Kościuszki zorganizowany został kolorowy festyn, podczas którego zaplanowano występy poszczególnych organizacji pozarządowych, a także niepełnosprawnych uczestników. - Wszyscy okazaliśmy nasze zainteresowanie obecnością osób niepełnosprawnych wśród nas i to jest ważne, dlatego że Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie domaga się tego, abyśmy dostrzegli, że każda osoba ma swoją godność, abyśmy podeszli do tego tematu ponad podziałami, abyśmy nie ideologizowali tego tematu, ale dostrzegli dobro każdego człowieka i poszanowali jego godność – mówi ks. Sylwester J. Sowizdrzał, dyrektor Centrum Księdza Orione.

Były gry, zabawy, animacje i kiełbaski z grilla. W festynie wzięło udział około 500 osób z różnych placówek oraz instytucji.

Kalisz odwiedził również Richard Magana Manyara, pracujący w społeczności Orionistów w Kenii. - Doświadczenie pokazuje, że niepełnosprawność nie zna rasy, nie zna religii ani statusu finansowego, ona łączy każdą osobę. I tutaj dziś obserwuję tę rzeczywistość. W Kenii mamy dzieci chore na autyzm - i widzę te dzieci również tutaj, w Kenii są dzieci z Zespołem Downa – i one są obecne również tutaj, w Kenii są dzieci z porażeniem mózgowym – spotkałem je też dziś. Wszelkie niepełnosprawności są zjawiskiem uniwersalnym. Może jedyna różnica w Kenii, która związana jest z tłem kulturowym, to fakt, że często postrzegaliśmy takie dziecko jako karę, która spotkała daną rodzinę. Ale powoli takie myślenie ulega zmianom, ponieważ ludzie są lepiej wykształceni i przede wszystkim coraz bardziej świadomi i poprzez nasze centrum niesiemy nadzieję, miłość, akceptację i opiekę – mówi Richard Magana Manyara.

Godne życie oznacza funkcjonowanie w społeczeństwie na równych prawach. - Mój syn choruje na autyzm, to jest taka dysfunkcja której nie widać. Teraz jest już całkiem lepiej, ale niestety w przeszłości doświadczaliśmy sytuacji przykrych i bolesnych. Często ludzie oceniają mojego syna jako źle wychowanego, ale sytuacja zmienia się, ludzie wiedzą już czym jest autyzm, są coraz bardziej świadomi i to cieszy – mówi jedna z mam, która wraz z synem brała udział w Marszu Godności.

- My nie potrzebujemy współczucia, my potrzebujemy po prostu uśmiechu – dodaje mama chłopca chorego na porażenie mózgowe.

Godność łączy się również z tolerancją, która nie oznacza nic innego jak szacunek dla czyichś upodobań, poglądów. To akceptacja człowieka takim jakim jest – i takie przesłanie między innymi płynęło z dzisiejszego Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.

Organizatorem tego przedsięwzięcia było Centrum Księdza Orione, a także następujące placówki oraz instytucje: Starostwo Powiatowe w Kaliszu, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kaliszu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu, Specjalny Ośrodek Wychowawczy im. św. Alojzego Orione, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. Janusza Korczaka, Szkoła Podstawowa nr 17 z oddziałami integracyjnymi, Szkoła Podstawowa Nr 18 im. Janusza Kusocińskiego, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19, Warsztat Terapii  Zajęciowej  – Fundacja „Miłosierdzie”, Warsztat Terapii Zajęciowej  – Zgromadzenie MDBO Księży Orionistów, Fundacja Dzieciom Pomagaj, Fundacja Księdza Orione Czyńmy Dobro, Fundacja Nowa Nadzieja,  Kaliski Klub „Amazonki”, Środowiskowy Dom Samopomocy  w Liskowie, Gminne Towarzystwo Dzieci  i Osób Niepełnosprawnych w Liskowie i Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Bank Chleba”.

KB, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama