Dostęp do nowoczesnej, szybkiej i bezpiecznej sieci staje się jedną z podstawowych potrzeb nie tylko przedsiębiorców, ale i mieszkańców. Dlatego nowa perspektywa budżetu unijnego przewiduje podłączenie 4 600 km sieci szerokopasmowej z 37 węzłami dostępu, które dostarczą Internet nowej generacji tam, gdzie do tej pory nie było takiej infrastruktury. W przyszłości szybki Internet dotrze także do prywatnych domów. - Z tych węzłów zostanie doprowadzona sieć dostępowa. Firmy już wchodzą na budowę i na koniec przyszłego roku prace w wielu miejscach powinny być skończone – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.
Dostęp do szybkiego Internetu wyrówna szanse mieszkańców wsi i małych miejscowości w dostępie do zasobów sieci, ale też pozwoli na budowę gospodarki opartej na wiedzy, wzmocni konkurencyjność polskich firm i pracowników na europejskim rynku. Początkowo do sieci podłączone zostaną przedsiębiorstwa i jednostki administracji publicznej, co ułatwi m.in. korzystanie z tzw. e-usług. - Tak jak budowaliśmy drogi, tak w przyszłym roku będzie to plac budowy Internetu, tej sieci na dużą skalę. Korzystanie z tych usług to wymóg cywilizacyjny – mówi Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.
W kolejnych latach sieć szerokopasmowa zostanie dostarczona także do prywatnych domów. Zapewnienie dostępu do sieci nowej generacji to już rola regionalnych operatorów telekomunikacyjnych. Ostatecznie szybki Internet obejmie swoim zasięgiem ponad 3 miliony osób na prawie 3,5 mieszkańców Wielkopolski.
Ewelina Samulak, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze