niedziela, 29 września 2024 17:22
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Minister Kwieciński w Kaliszu o inwestycjach: dla PWSZ nowy gmach, dla aglomeracji miliony z ZIT-ów ZDJĘCIA

Minister inwestycji i rozwoju odwiedził dziś nasz region. Z Warszawy przyjechał ze znakomitymi wiadomościami dla Kalisza i Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej. Jerzy Kwieciński poinformował, że opustoszały gmach po dawnym banku BGK zostanie przekazany Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej na utworzenie w nim m.in. rektoratu- jest w tej sprawie wstępna zgoda. Kwieciński odwiedził też oczyszczalnie ścieków w Kucharach, towarzyszyła mu tam jego wiceminister Andżelika Możdżanowska, a gospodarzem spotkania był Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza i prezes Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko – Ostrowska. W zakładzie tym rozmawiano m.in. o Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych i o postępach w pracach przygotowawczych do budowy obwodnicy Kalisza.
Minister Kwieciński w Kaliszu o  inwestycjach: dla PWSZ nowy gmach, dla aglomeracji miliony z ZIT-ów ZDJĘCIA

Majestatyczny budynek i z pewnością perełka architektoniczna Kalisza od lat stoi w centrum miasta opustoszała. Dawniej był to Narodowy Bank Polski. Obiekt przejął Bank Gospodarstwa Krajowego, ale od ponad 10 lat stoi pusty. Po pierwsze marnuje się jego potencjał, po drugie w tak zaniedbanym stanie szpeci serce miasta. Z tym koniec- zapewnia minister Jerzy Kwieciński, który dostrzegł potencjał budynku. - Taki obiekt może świetnie służyć na rzecz szkoły, ale też  na rzecz miasta i całej Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej. Tutaj mieszka 400 tysięcy ludzi, oni zasługują na to, by taki obiekt mogli wykorzystywać w celach akademickich – powiedział dziś Jerzy Kwieciński.

Jest wstępna analiza i wstępna decyzja

Obiektem dysponuje BGK, ale jest on w majątku skarbu państwa i to od Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju zależy jego los. Jak mówił dziś minister Kwieciński, o przekazanie go na rzecz PWSZ zabiegał od miesięcy rektor PWSZ prof. Andrzej Wojtyła i poseł PiS Jan Dziedziczak. Udało się im zwrócić uwagę rządu na ten problem.

- Z inicjatywy zarówno pana senatora, jak i naszego posła Jana Dziedziczaka, którzy skierowali do mnie prośbę o wsparcie w przekazaniu tej nieruchomości na rzecz PWSZ w Kaliszu (…) Ta wstępna analiza, którą przeprowadziliśmy, szczególnie od strony prawnej, jesteśmy też po wstępnych konsultacjach z BGK, wszystko wskazuje na to, że będziemy mogli państwu pokazać szczęśliwy finał – zapowiada Jerzy Kwieciński i dodaje, że formalności z przekazaniem obiektu dla PWSZ zostaną dopięte już do lipca tego roku. Wtedy PWSZ będzie mogła rozpocząć remont i adaptację.  Rektor uczelni, prof. Andrzej Wojtyła mówił dziś, że renowacja tego obiektu przy placu Bogusławskiego to kolejny krok w tworzeniu Akademii Kaliskiej, najważniejszy element, który zbliża nas do tej zmiany statutu uczelni został już zrobiony. Uczelnia kształci doktorów. - Jako pierwsza PWSZ otrzymaliśmy prawo do doktoryzowania na kierunku zdrowie, centralna komisja ds. stopni i tytułów będzie dyskutowała nad drugim kierunku doktoryzowania, to obronność państwa i mam nadzieję, że ją otrzymamy. Prawo do doktoryzowania na jednym wydziale uprawnia nas do nazywania się uczelnią akademicką – powiedział prof. Wojtyła.

Akademicki Kalisz

Jeśli wszystkie formalności zostaną dopełnione, jak to dziś obiecał minister, to Kaliszowi udaje się rozwiązań kolejny problem, który od lat był obiektem dyskusji i niepokoju. O przeznaczeniu tego budynku na cele akademickie od dawna mówił Krystian Kinastowski, gdy był jeszcze architektem, nie prezydentem. - Ja już wcześniej mówiłem o tym żeby ten budynek był przekazany naszej PWSZ, szkole, która jest pierwszą, taką endogeniczną naszą szkołą. Uważam, że PWSZ zasługuje też na miano Akademii Kaliskiej i na taką akademię zasługuję miasto. Nie możemy się rozwijać dalej, nie możemy być liderem Wielkopolski Południowej, nie mając silnej uczelni wyższej – mówi prezydent Kalisza.

Wzorowa inwestycja w Kucharach

Zanim minister Jerzy Kwieciński zjawił się na placu Bogusławskiego w Kaliszu odwiedził oczyszczalnię ścieków  w Kucharach w gminie Gołuchów.  Spółka Prosna, która prowadzi ten zakład skończyła niedawno rozbudowę i modernizację obiektu za 18 mln zł, włącznie z środkami unijnymi. Przy zachowaniu niskich cen dla odbiorców usług, udało się sprawić, by zakład był nowocześniejszy i przyjazny środowisku. Docenił to minister Kwieciński.  - Cieszę się, że jest taka spółka, dobrze zarządzana, dobrze zorganizowana. Dba się tutaj o technologię, dba się o to, by wielkość tego zakładu odpowiadała na potrzeby. Z tego też powodu ten projekt finansowany z programu Infrastruktura i Środowisko był pozytywnie rozpatrzony. Co również mnie cieszy, to fakt, że odpady, które tu powstają są właściwie zagospodarowywane i to w 100 procentach na produkcję energii cieplnej, a resztę np. na nawóz dla rolnictwa – powiedział szef resortu inwestycji.

Razem możemy więcej

Oczyszczalnia odbiera nieczystości i je utylizuje od 110 tysięcy gospodarstw domowych z całego regionu i, jak zaznaczał prezydent Krystian Kinastowski, dzięki współpracy samorządów udaje się przeprowadzać tak duże inwestycje jak modernizacja zakładu w Kucharach.  - Spółka obsługuje wiele gmin Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej. To że my potrafimy współpracować z gminami, naszymi sąsiadami sprawia, że możemy razem wykorzystywać Fundusze Europejskie w ten sposób, żeby komfort i jakość życia naszych wszystkich mieszkańców poprawiać  - mówił Krystian Kinastowski.

Będą miliony dla Aglomeracji

Umiejętność współpracy samorządów będzie kluczem w dalszym rozwijaniu się regionu. W nowej perspektywie finansowej UE będą premiowane zadania, które służą dużym związkom gmin. Takim jak Aglomeracja Kalisko – Ostrowska. Minister Kwieciński pochwalił poziom dotychczasowego wykorzystanie środków unijnych przez AKO i zapowiedział, że w latach 2021- 2027 środków do wykorzystania może być jeszcze więcej.  - Mogę zapewnić, że będziemy kontynuowali ten typ wsparcia, czyli wsparcia dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Będą wspierane wspólne projekty wielu samorządów, które chcą razem działać w związkach aglomeracyjnych. Już teraz mogę powiedzieć, że tych pieniędzy będzie więcej niż w tych ZITach, ale to dużo będzie zależało od samorządów wojewódzkich w jaki sposób skonstruuje ten program – zapowiedział Jerzy Kwieciński.

DK 25 i DK 11 w przygotowaniu

Towarzysząca ministrowi Kwiecińskiemu wiceminister Andżelika Możdżanowska zwróciła mu uwagę na duże potrzeby infrastruktury drogowej w naszym regionie. Zapewniła też, że prace nad rozbudową najważniejszych dróg są w  toku. Mówiła też o obwodnicy Kalisza w ciągu drogi krajowej nr 25. – 3 warianty przebiegu DK 25 są przygotowane i jesteśmy na tym etapie aby w 3 kwartale był zespół opiniowania inwestycji, później komisja opiniowania i później wybór jednego wariantu i przygotowanie jego realizacji. To jest inwestycja, która pochłonie ponad 1,2 mld złotych,  mamy nadzieję, że Fundusz Spójności w następnej perspektywie przyczyni się do inwestowania w DK25 i DK11 i S10 – zapowiedziała Andżelika Możdżanowska.

MS, fot. autor


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama