niedziela, 29 września 2024 17:24
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dobry start przedszkolaka w Niepublicznym Przedszkolu "Pluszowy Miś"

Przedszkole "Pluszowy Miś" jest jedynym przedszkolem w Kaliszu, które wychowuje dzieci metodą grup rodzinkowych. Organizacja pracy opiera się na celowo tworzonych grupach różnowiekowych. Dla dzieci w rocznym przygotowaniu przedszkolnym każdego roku nauczycielki wybierają program, który spełnia ich oczekiwania wobec dzieci.
Dobry start przedszkolaka w Niepublicznym Przedszkolu "Pluszowy Miś"

O głównych założeniach, celach i codziennej pracy z dziećmi opowiadają Panie Dyrektor Przedszkola "Pluszowy Miś" w Kaliszu - Pani Marzena Przybylska i Ewa Muszyńska-Winowicz.

Kiedy powstał Pluszowy Miś?

Niepubliczne Przedszkole „Pluszowy Miś” w Kaliszu zlokalizowane jest przy ulicy Robotniczej 5. Jest to przedszkole, które w 2012 r. zostało przekształcone w niepubliczne z placówki publicznej istniejącej od 1982 r. Dysponujemy zielonym przedszkolnym ogrodem do zabaw i rekreacji  oraz kącikiem do uprawy roślin. Sąsiedztwo szkoły podstawowej umożliwia  korzystanie z boiska i bieżni.

Jedyne przedszkole, które stosuje w praktyce działania wychowawczo-edukacyjne tworząc grupy "rodzinkowe". Jak to w praktyce wygląda? 

Działania wychowawczo-edukacyjne organizujemy zgodnie z myślą pedagogiczną Jana Amosa Komeńskiego ukierunkowując rozwój i aktywność dzieci na samodzielność, odpowiedzialność, wytrwałość i konsekwencję. Dzieci wspierają się i współdziałają ze sobą, czemu sprzyjają grupy „RODZINKOWE”, gdzie starsi wspomagają młodszych, a młodsi, zgodnie z naturalnym procesem uczenia się, naśladują starszych dążąc do sukcesu na miarę wyobrażeń i marzeń, bez ograniczeń wiekowych. Każde z dzieci ma możliwość rozwijać swój potencjał zgodnie z możliwościami i zainteresowaniami, a nie w odniesieniu do wieku biologicznego. Unikamy rywalizacji i porównań, co jest możliwe w grupie, gdzie wspólnie bawią się (a zatem i uczą) trzy-, cztero- i pięciolatki. Jest to środowisko zbliżone do układu rodzinnego. Każdego roku dziecko doświadcza nowej pozycji społecznej. Oddzielną grupę stanowią dzieci najmłodsze wymagające poobiedniej drzemki oraz sześciolatki realizujące roczne przygotowanie przedszkolne. W tej ostatniej realizujemy elementy metodyki F. Froebla z wykorzystaniem „Darów Zabawy”. Zarówno dorośli jak i dzieci akceptujemy siebie wzajemnie takimi, jakimi jesteśmy.

„Pedagogika – sztuka pokonywania zagrożeń, a nie unikania ryzyka” (Jan Amos Komeński)

Chcąc przybliżyć rodzicom kadrę nauczycieli i wychowawców - jakie kompetencje posiada kadra pedagogiczna?

Dzieciom towarzyszą dorośli, czyli nauczycielki i ich asystentki wspomagające pedagoga w procesie wychowawczym. Karda pedagogiczna posiada szerokie kwalifikacje, systematycznie poszerza swoje horyzonty metodyczne i pedagogiczne zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami współczesnego świata (np. wprowadzenie do programowania poprzez dziecięce kodowanie, czy nowoczesne technologie w edukacji). Dzieci w rocznym przygotowaniu przedszkolnym z pomocą nauczyciela systematycznie wykorzystują dotykowy monitor, którego szerokie możliwości uczą i bawią.

Kreatywność i zaangażowanie nauczycieli w procesy wspierające rozwój dzieci skutkują wdrażaniem programów autorskich (dotyczących przedsiębiorczości, tolerancji, niepełnosprawności, wielokulturowości, budowania poczucia wartości, poznawania i oswajania emocji, źródeł energii), a także projektów badawczych, co podsyca naturalną ciekawość i wyobraźnię dzieci. Nasze działania otwierają się na cały kraj, a nawet Europę poprzez aktywne uczestnictwo edukacyjne na platformie eTwinning.  Zapewniamy dzieciom pomoc psychologiczno-pedagogiczną (terapię logopedyczną, zajęcia kompensacyjne czy indywidualne wsparcie rozwoju dziecka w oddziale).

A ze spraw organizacyjnych - jakie są godziny otwarcia przedszkola? Czy posiłki przygotowywane są na miejscu?

Przedszkole funkcjonuje przez 12 miesięcy w roku. Opiekę na dziećmi sprawujemy w godzinach od 6.00 do 17.00. Oferujemy 5 posiłków: śniadanie, przekąskę witaminowo-błonnikową, obiad (w formie cateringowej) oraz podwieczorek. Dla dzieci pozostających długo w przedszkolu przygotowujemy dodatkową przekąskę. W miarę możliwości (oprócz obiadu) eliminujemy z diety dziecka produkty wywołujące indywidualne alergie.

Jakie są opłaty i do kiedy trwają zapisy?

W przedszkolu obowiązuje odpłatność, w skład której wchodzi opłata stała (12% minimalnego wynagrodzenia za pracę) oraz dzienna stawka żywieniowa w wysokości 7.00 zł. Uwzględniamy ulgi z tytułu przyznania zasiłku rodzinnego na dziecko oraz stosujemy ulgę w opłacie stałej dla dzieci posiadających Kartę 3+.

W ramach czesnego zapewniamy dzieciom zajęcia dodatkowe. Niektóre realizujemy we wszystkich grupach, inne podlegają indywidualnemu wyborowi (rytmika, zajęcia komputerowe, plastyczne, teatralne, młodego Europejczyka, zabawy badawcze). Nauka języka angielskiego prowadzona w formie zabawy we wszystkich grupach uzupełniana jest zespołowymi zajęciami poszerzającymi zakres podstawy programowej dla dzieci 5-cio i 6-cioletnich. Wszystkie dzieci w rocznym przygotowaniu przedszkolnym uczestniczą w nauce gry w szachy.

W ramach płatnych zajęć współpracujemy z firmami zewnętrznymi realizującymi zajęcia z gimnastyki korekcyjnej oraz sportowe z piłką (Drużyna Kangura).

Zapisy do przedszkola trwają, w miarę wolnych miejsc, przez cały rok. Zapraszamy.

Niepubliczne przedszkole "Pluszowy Miś"

ul. Robotnicza 5, Kalisz

Tel.: (62)502 81 00, (62)502 81 01

Facebook 

Artykuł sponsorowany, fot.: autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama