Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najpierw dla części mieszkańców, a od stycznia dla wszystkich? Dyskusja radnych o bezpłatnej komunikacji WIDEO

To nie była debata o tym, czy w ogóle wprowadzić bezpłatną komunikację miejską. Ale o tym, kiedy i dla kogo. Prezydent Krystian Kinastowski zaproponował, by w pierwszym etapie, od lipca tą ulgą objąć uczniów, studentów, emerytów i rencistów. Radni Koalicji Obywatelskiej i SLD chcieli, by już od 1 stycznia 2020 roku bez płacenia za bilet autobusami KLA mogli podróżować wszyscy kaliszanie.
Najpierw dla części mieszkańców, a od stycznia dla wszystkich? Dyskusja radnych o bezpłatnej komunikacji WIDEO

Po dość burzliwych obradach Rada Miasta Kalisza przegłosowała prezydencki projekt uchwały. "Za" byli wszyscy radni. Zgodnie z uchwałą od 1 lipca 2019 roku bezpłatne przejazdy przysługiwać będą osobom, posiadającym Kaliską Kartę Mieszkańca, które reprezentują następujące grupy społeczne:

- emeryci i renciści,

- dzieci w wieku od 4 lat do rozpoczęcia nauki w szkole (młodsze już mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji),

- dzieci i młodzież ucząca się do 24. roku życia,

- studenci studiów dziennych do 26. roku życia.

Zasady te będą obowiązywały zarówno na  terenie Kalisza, jak i gmin, z którymi Miasto Kalisz zawarło porozumienia.

Bezpłatna komunikacja miejska to obietnica wyborcza prezydenta Krystiana Kinastowskiego. Włodarz miasta zapowiadał, że wprowadzi ją etapami, modernizując jednocześnie siatkę połączeń i kursów, tak by optymalnie dostosować Kaliskie Linie Autobusowe do potrzeb kaliszan i wyzwań nowoczesnego systemu transportowego. – Wszystkiemu musimy dokładnie się przyjrzeć. Musimy przeanalizować obecnie obowiązujące rozkłady jazdy. Chcemy wyeliminować sytuacje w których kilka autobusów jedzie jeden po drugim, a potem mamy dłuższą przerwę. System komunikacji miejskiej musi być elastyczny i dostosowany do potrzeb pasażerów. Nie wykluczam nasycania miasta nowymi przystankami, aby odległości między nimi były mniejsze. To bardzo ważne dla osób starszych lub mających problemy z poruszaniem się. Bezpłatna komunikacja musi być maksymalnie dostępna. Nie zrobimy tego od razu, ale zrobimy to dobrze i wszelkie moje działania zmierzają w tym kierunku – zapowiedział prezydent Krystian Kinastowski. Na realizację bezpłatnej komunikacji w tym roku dla wskazanych grup mieszkańców zabezpieczono w budżecie miasta 1,5 mln zł.

Swój projekt uchwały w sprawie bezpłatnej komunikacji złożyli też KO i SLD. Radni połączonych klubów chcieli, by bezpłatną komunikacją objąć wszystkich mieszkańców już od stycznia 2020 roku.

Jak  uważają liderzy KO i SLD Dariusz Grodziński i Karolina Pawliczak– prezydent niepotrzebnie wstrzymuje zrealizowanie swojej wyborczej obietnicy. – Odwlekanie jej jest w naszej ocenie brakiem szacunku dla mieszkańców – wskazywał radny. Prezydent wyjaśniał, że tak duża zmiana w mieście jak wprowadzenie bezpłatnej komunikacji wymaga dokładnego planu i analiz – sprawdzianem ma być wprowadzenie jej pierwszego etapu już za miesiąc, a jego stanowisko popierali radni Samorządnego Kalisza, Wszystko dla Kalisza oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Ostatecznie wniosek KO i SLD  nie uzyskał większości głosów. 11 radnych było za jego przyjęciem i 11 przeciw, co skutkowało jego odrzuceniem.

Kaliską Kartę Mieszkańca mogą wyrobić sobie osoby, które rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych w I Urzędzie Skarbowym w Kaliszu, bez względu na to, czy osiągają dochód czy nie. Karta upoważnia jej posiadaczy do korzystania ze zniżek, rabatów, ulg i przywilejów. Wniosek o jej wydanie można złożyć drogą elektroniczną lub tradycyjną. Więcej na ten temat, dowiecie się TUTAJ

AG; fot. autor, kalisz.pl; wideo: Magazyn Miejski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama