Na konkurs na stanowisko specjalisty ds. rewitalizacji wpłynęło łącznie 8, spośród których na rozmowę kwalifikacyjną zaproszono 6 kandydatów spełniających wymogi formalne. Krzysztof Ziental zrobił bardzo dobre wrażenie zarówno na komisji, jak i podczas późniejszej rozmowy z prezydentem Kalisza. Jest historykiem sztuki, historii architektury. W 2013 r. ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Warszawskim i jest tuż przed obroną pracy. Swoje zainteresowania ukierunkował na rewitalizację i drugie życie zabytków. – Uczestniczył m.in. w szeregu konferencji naukowych poświęconych tej tematyce, bardzo aktywnie działał w wieku kołach naukowych, był prezesem wrocławskiej Fundacji Studentów Historii Sztuki, gdzie prowadził prace naukowo-badawcze – mówi Stefan Kłobucki, Sekretarz Miasta Kalisza. – Pozytywne wrażenie z rozmowy kwalifikacyjnej, ale też jego dorobek i dotychczasowe doświadczenie zdecydowały o tym, że komisja zarekomendowała jego kandydaturę prezydentowi Kalisza.
We wtorek z kandydatem spotkał się prezydentem Januszem Pęcherzem, który po rozmowie zaakceptował wybór komisji konkursowej. Krzysztof Ziental zadeklarował, że po załatwieniu swoich spraw we Wrocławiu może objąć funkcję w ratuszu z początkiem listopada. Jak widzi zadanie, które przed nim stoi? - Niezwykle nośnym hasłem jest stwierdzenie „rewitalizujmy ludzi, nie tylko budynki”. Dlatego dla mnie ważne jest zaangażowanie wszystkich zainteresowanych osób w proces rewitalizacji – mówi portalowi faktykaliskie.pl Krzysztof Ziental. - Należy poznać potrzeby zarówno właścicieli oraz użytkowników danej przestrzeni, jak i gości, turystów, mieszkańców spoza niej. Z jednej strony, aby poczuli się twórcami odnowy, z drugiej bardziej utożsamili i zintegrowali ze swoją „małą ojczyzną”. Na pewno jest to ambitne zadanie, jednakże nie karkołomne.
Do zadań pełnomocnika przy prezydencie należeć będzie przede wszystkim opracowanie programu rewitalizacji, a później współpraca ze wszystkimi podmiotami realizującymi ten proces i koordynacja związanych z nim działań, monitorowanie efektów oraz informowanie i promocja rewitalizacji. Także poszukiwanie środków finansowych ze źródeł zewnętrznych czy rozmowy z prywatnymi właścicielami nieruchomości, aby włączyli się w realizowane przez Miasto zadania. Władze Kalisza chcą sfinansować to przedsięwzięcie głównie w oparciu o środki unijne. W nowej perspektywie 2014-2020 na rewitalizację przeznaczona będzie znacząca pula pieniędzy.
MIK, fot. pryw. arch. Krzysztofa Zientala
Napisz komentarz
Komentarze