Szlak Piastowski to nie tylko piękne, wiekowe zabytki, historie władców, którzy budowali państwo polskie, ale również podania i legendy. Nawet jeśli traktujemy je z przymrużeniem oka, to jednak, poprzez zabawę zachęcają one dzieci do czytania książek i czerpania z nich mądrości, a dorosłych uczą umiejętności przekazywania pociechom uniwersalnych prawd płynących z tych przekazów. Właśnie te ponadczasowe idee przyświecały projektowi powstania trasy tematycznej ˗ Legendy Piastowskie, która zaczyna się w Poznaniu i wiedzie przez Ostrów Lednicki do Gniezna, potem przez Strzelno i Kruszwicę aż do Inowrocławia. Stamtąd prowadzi na północ do Pakości i Wenecji koło Żnina.
Król, Maciuś i ręce Anny
Dla miłośników historycznych podań i nie tylko, miejscem obowiązkowym jest Baszta Dorotka w Kaliszu, szczególnie Centrum Baśni i Legend Kaliskich. Dzięki prozie Eligiusza Kor-Walczaka, w kaliskiej Baszcie możemy już dziś zobaczyć cztery animowane baśnie z czasów piastowskich. W wersji polskiej oraz angielskiej emitowane są opowieści o Dorotce, Milczących żabach, a także nowe produkcje pt. „Król i Maciuś” i „Ręce Anny”. Historia miasta staje się w ten sposób żywa, bardziej dostępna i atrakcyjna, nie tylko dla najmłodszych, rodziców, ale też dla turystów zagranicznych.
Z baśni „Król i Maciuś” dowiemy się, że „Jednym z pierwszych dobrodziejstw, jakie król uczynił dla Kalisza po wstąpieniu na tron, było ustanowienie aż ośmiodniowego jarmarku na św. Małgorzatę, 10 czerwca” ˗ (E. Kor-Walczak). Druga z animacji jest oparta na legendzie „Ręce Anny”, opowiada o żyjących za czasów Bolesława Pobożnego kaliskich mistrzach cechowych, i dwórce wielu talentów ˗ Annie. Jak napisał autor ˗ „Jedyne, co pozostało do dzisiejszego dnia po Annie w Kaliszu, to pierścienie z jej małych rąk wtopione w dzwony. I choć przez wieki dzwony te kilkakrotnie przelewano, szlachetnego kruszcu na tyle w nich pozostało, że dzwony w tym mieście piękniej dzwonią niż gdzie indziej”.
W Baszcie Dorotce można też zapoznać się z dokumentacją dotyczącą Lokacji Miasta, a przy okazji zwiedzić Skarbiec Bazyliki św. Józefa.
Zajrzyj do CIT
Centrum Baśni i Legend Kaliskich czynne jest przez całe wakacje od wtorku do piątku, w godzinach od 9.00 do 17.00, a w soboty i niedziele od 11.00 do 17.00. Bilety są dostępne w cenie 6 złotych normalny i 4 złote ulgowy.
W Centrum Informacji Turystycznej można kupić m.in. puzzle ze wszystkimi animowanymi kaliskimi baśniami
Warto przy tej okazji zajrzeć do Centrum Informacji Turystycznej, które posiada bezpłatne ulotki o trasie „Legendy Piastowskie”, wydane przez Wielkopolską Organizację Turystyczną w nakładzie 100.000 egzemplarzy i kolportowane w całym kraju oraz w placówkach zagranicznych.
W CIT można też zaopatrzyć się w foldery i mapy Szlaku Piastowskiego, folder Centrum Baśni i Legend Kaliskich, a także kartkę pocztową, dedykowaną tej atrakcji turystycznej. Jest tutaj również prowadzona sprzedaż wydawnictwa „Baśnie i legendy kaliskie” ˗ E. Kor-Walczaka, puzzli ze wszystkimi animowanymi kaliskimi baśniami i gadżetów tematycznych.
MIK za: kalisz.pl, fot. Anna Błaszczyk
Napisz komentarz
Komentarze