Historia kaliskiego drukarstwa sięga XVII wieku i przybycia do naszego miasta Jana Wolraba, który usługi świadczył przede wszystkim Kościołowi. Tak starych maszyn w nowo otwartej pracowni czerpania papieru w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku nie ma, ale dla tych, którzy chcą zobaczyć jak kiedyś wyglądała praca zecera przygotowano kilka ciekawych maszyn oraz wierszowników, płyt chemigraficznych czy np. winietek.
- W pracowni będzie można samemu zrobić papier a później coś na nim wydrukować. Zgromadziliśmy wszystkie niezbędne ku temu rzeczy, które równocześnie pokazują pewien przekrój czasowy i zmiany jakie zachodziły w technice drukarskiej – powiedział Jerzy Marciniak, dyrektor MHP w Opatówku.
Wizyta w pracowni i lekcje w niej to możliwość poznania historii książki, piśmiennictwa i druku. Obok sprzętu są też plansze, które pokazują jak na przestrzeni wieku zmieniało się drukarstwo.
- Mamy wiele maszyn drukujących oraz stół zecerski z cała gamą czcionek, prasę korektorską oraz wiele klisz cynkowych, trawionych i rastrowanych – dodał Jerzy Marciniak. – Jest też np. linotym z 1975 roku, który przypomina maszynę do pisana a umożliwiał układanie całych wierszy i ich drukowanie.
W MHP zgromadzono urządzenia m.in. z Kaliskiej Drukarni Akcydensowej, Pleszewskich Zakładów Papierniczych czy Spółdzielni Usług Poligraficznych z Turku.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze