poniedziałek, 30 września 2024 05:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Skupienie, tajemnica, modlitwa. Poznaj kaliską cerkiew ZDJĘCIA I WIDEO

Święto swoich patronów Apostołów Piotra i Pawła, a także jubileusz 90-lecia poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę świątyni celebrowała w niedzielę kaliska cerkiew prawosławna. Uroczystości uświetnił koncert polsko-ukraińskiej grupy wokalnej "Dziczka".
Skupienie, tajemnica, modlitwa. Poznaj kaliską cerkiew ZDJĘCIA I WIDEO

Wyznawcy prawosławia od lat są obecni na kartach historii Kalisza, współtworzą tradycję wielokulturowego i wielowyznaniowego miasta. W niedzielę podzielili się z mieszkańcami bogactwem swojej kultury - cerkiew była otwarta dla każdego, bez względu na wyznanie. O godzinie 10:00 rozpoczęło się nabożeństwo prawosławne. Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Prawosławny Biskup Łódzki i Poznański.

Oprócz święta Patronów Piotra i Pawła świętowano jubileusz 90-lecia poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę świątyni. - Świętowaliśmy 90-lecie świątyni, chociaż prawosławie w mieście Kaliszu sięga początków XVIII wieku. To wtedy na ziemiach Kalisza pojawili się pierwsi prawosławni, jednak historia była i smutna i radosna, gdyż w historii, w dziejach państwa polskiego kaliska świątynia jest pewnym ewenementem. Podczas gdy świątynie były burzone, ta była budowana. Cerkiew została zbudowana w stylu neoromańskim nosząca wezwanie apostołów Piotra i Pawła – mówi Mirosław Antosiuk, proboszcz kaliskiej parafii prawosławnej.

O godzinie 15:00 w pięknych wnętrzach cerkwi odbył się koncert polsko-ukraińskiego zespołu wokalnego Dziczka pt. „Jak przedziwne Twe imię”. W skład zespołu Dziczka wchodzą kobiety zarówno pochodzenia ukraińskiego jak i polskiego, które śpiewają ukraińskie ludowe pieśni religijne. Grupa wokalna swój repertuar przejęła bezpośrednio od artystów ludowych Podola, Polesia i Wołynia. Zespół został założony przez Tetianę Sopiłkę, Ukrainkę, która do Polski przyjechała z Kijowa.

- Wszystkie jesteśmy zafascynowane śpiewem ludowym i po raz pierwszy spotkałyśmy się 15 lat temu. Jako zespół istniejemy już około 12, 13 lat. Interesuje  nas śpiew ludowy, szczególnie ukraiński śpiew wielogłosowy -  powiedziała Tetiana Sopiłka, założycielka zespołu Dziczka, etnomuzykolog, absolwentka Akademii Muzycznej w Kijowie.

Pieśni zespołu nigdy nie zostały spisane ani nagrane; repertuar stanowią głównie pieśni ludowe odnalezione wśród mieszkańców dzisiejszej Ukrainy.

Budowa kaliskiej cerkwi prawosławnej rozpoczęła się przy ulicy Niecałej w 1928 roku. 7 kwietnia 1929 roku nastąpiło poświęcenie kamienia węgielnego, a we wrześniu 1930 roku cerkiew została oddana do użytku wiernych. W czasie II wojny światowej kościół pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła był ostoją dla wszystkich osób wyznania prawosławnego przebywających w Kaliszu. W 1998 roku proboszczem parafii prawosławnej w Kaliszu został  ksiądz Mirosław Antosiuk. W latach 1999-2004 przeprowadzono zewnętrzny remont Cerkwi. Parafia mała, liczy zaledwie 30 osób.

Karolina Bazan, fot. autor, Urząd Miasta Kalisza. Wideo: Magazyn Miejski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama