W ubiegłym roku brak opadów w Wielkopolsce spowodował zniszczenia w około 54 tys. gospodarstw rolnych. - Każdego dnia powołana przeze mnie komisja szacuje straty. Dotychczas do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło ponad 2,5 tys. protokołów. Zwracam się z prośbą do producentów rolnych o szybkie zgłaszanie strat do komisji, która dokona weryfikacji na miejscu jeszcze przed zbiorem plonu i przygotuje protokół. Tegoroczna pogoda nie jest łaskawa dla rolników, dlatego staramy się pracować jak najwięcej, by komisje szybko uporały się ze swoimi zadaniami – mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.
Przed kilkoma dniami podobny apel do rolników w całej Polsce skierował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który zwrócił się o jak najszybsze wystąpienie do samorządów z wnioskami o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę. Według raportów Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (obecnie ukazało się 8 raportów z 14) zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej obejmuje wszystkie uprawy - zarówno zbóż, jak i roślin okopowych – w każdej z 226 gmin woj. wielkopolskiego. Najtrudniejsza sytuacja występuje na terenie zachodniej części województwa wielkopolskiego - powiatach nowotomyskim i wolsztyńskim.
Obecnie rolnicy składają jeszcze wnioski o oszacowanie szkód spowodowanych suszą. Zespoły komisji powołanej przez wojewodę, pracujące na terenie wszystkich gmin w Wielkopolsce, dokonują weryfikacji na miejscu i sporządzają protokoły. - Zweryfikowano już ponad 2 tys. protokołów potwierdzających wystąpienie szkód, w tym 1349 pozytywnie. 651 protokołów zwrócono do uzupełnienia. Wyselekcjonowaliśmy także ok. 550 protokołów niewymagających potwierdzenia wojewody – tłumaczy Zbigniew Król, zastępca dyrektora wydziału infrastruktury i rolnictwa WUW.
Producenci rolni po oszacowaniu strat w uprawach rolnych przez komisję, poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń, mogą ubiegać się o pomoc w formie kredytu preferencyjnego - zarówno obrotowego na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, jak i na odtworzenie środków trwałych. Mogą także wystąpić o udzielenie przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pomocy w opłaceniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne. Kolejną forma pomocy jest zastosowanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. - Wójt, burmistrz lub prezydent może na indywidualny wniosek producenta rolnego udzielić ulgę w podatku rolnym. Pomoc w spłacie zobowiązań wobec Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, gminy oraz Krajowego Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest udzielana w formie de minimis – dodaje wojewoda Zbigniew Hoffmann.
MIK za: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze