Cmentarz Żołnierzy Radzieckich powstał w części Parku Miejskiego, która została wytyczona w połowie XIX wieku. W momencie kiedy powstawał obecny budynek teatru 3 hektarowy teren na jego tyłach zagospodarowano. Stworzono sztuczny staw, nasadzono drzewa, wytyczono placyk i odchodzące od niego alejki.
W 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej, ten fragment Parku Miejskiego przeznaczono na cmentarz – mauzoleum. Tutaj pochowano żołnierzy Armii Czerwonej, którzy walczyli w styczniu 1945 roku o wyzwolenie Kalisza.
W centralnym punkcie stanął monumentalny obelisk zwieńczony czerwoną gwiazdą, którego strzegą cztery armaty. Takie same znajdują się przy wejściu od strony teatru. Przy głównej alei, w pojedynczych grobach, pochowano Bohaterów Związku Radzieckiego i oficerów. Uwagę zwracają nagrobki ze złamanymi kolumnami. To miejsce spoczynku majora Iwana Żidkowa oraz pułkownika Iwana Dowydenki. Odwiedzając nekropolię trzeba też zwrócić uwagę na bramę od strony Kanału Rypinkowskiego. Widnieje na niej napis w cyrylicy „Wieczna chwała bohaterom”. Według wielu osób brama ostała obłożona marmurowymi płytami pochodzącymi z berlińskiej siedziby Adolfa Hitlera, tak zwanej „Nowej Kancelarii Rzeszy”. Na cmentarzu spoczęli głównie żołnierze I Frontu Białoruskiego. Projektantami bekropolii byli Antoni Karolak i Mieczysław Torcz.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze