Święto Ulicy Niecałej stało się hasłem mobilizującym ludzi kreatywnych oraz wszystkich szukających upustu dla swej twórczości i zainteresowań. To czas spotkań i prezentacji rękodzielniczych, twórczych, artystycznych i kolekcjonerskich. Historycznym gospodarzem imprezy są lalki, produkowane na tej ulicy już w XIX wieku, między innymi w obecnym budynku Komoda Residence. Tym razem oprócz lalek różnych kolekcji, modeli, obrazów, rzeźb, książek, zegarków, fajek, gier, zabawek, przedmiotów użytkowych, ceramiki, zabytkowych przedmiotów codziennego użytku, mini warsztatów podziwiać będziemy występy sceniczne, konkursy oraz odbywające się w ciągu ulicy pokazy i zabawy.
Zaprezentują się przedszkola, szkoły ponadpodstawowe oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu. Dla wielu niezdecydowanych może to być okazja wyboru szkoły czy kierunku studiów.
Ponadto przygotowane zostaną trzy dodatkowe, niezależne punkty sceniczne - przy Komoda Club, fontannie oraz wokół ronda na końcu ulicy Niecałej.
Na scenie vis-a-vis Komoda Club, pełniącej rolę centralnego miejsca imprezy, około godz. 12.00-12.30, zobaczymy występy indywidualne oraz uczniów między innymi szkoły muzycznej. Między godz. 13.30 - 14.30 wystąpi zespół muzyczno-wokalny „Komoda Jazztet”, a około godziny 15.30 formacja saksofonowa „Calisia Saxophone Quartet”.
Nowością w tym roku jest pierwsza edycja „Konkursu wokalnego na interpretację piosenki retro”. Występy uczestników będą miały miejsce od godziny 12.30 do 13.30 oraz od godziny 14.30 do 15.30.
Około godz. 16.00 nastąpi rozstrzygnięcie konkursów, które odbędą się w ramach „II miejskiej zabawy w przebieranie” oraz „Konkursu wokalnego na interpretację piosenki retro”. Wyróżnieni będą mieli okazję wykonać pamiątkowe zdjęcie w towarzystwie Jury, z zabytkowym Rolls-Royce-m w tle.
Laureat Konkursu Wokalnego ma szansę na udział w Finale XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro 2019 im. Mieczysława Fogga, który odbędzie się w 29 września w Warszawie.
Profesjonalne jury pod przewodnictwem znanej scenograf - Ewy Hryniewicz-Strebejko, oceniającej uczestników zabawy „W Przebieranie” oraz Wojciecha Dąbrowskiego, przewodzącego jury konkursu „Wokalnego” gwarantują pełen obiektywizm i profesjonalizm.
Jak co roku zachęcamy wszystkich, by przyczynili się do stworzenia klimatu retro podczas imprezy. Wystylizowany strój stwarza jedyną okazję do zrobienia sobie zdjęć w atmosferze Święta Ulicy, ze znajomymi, wsród eksponatów zabytkowych pojazdów czy w towarzystwie cyklisty na prawdziwym bicyklu.
W atmosferę ulicy Niecałej doskonale wpisuje się „I Miejska zabawa we wspólne śpiewanie”, według planu rozpocznie się ona o godz. 16.00. Zabawę poprowadzi Wojciech Dąbrowski, organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga.
Druga scena zostanie usytuowana przy fontannie. Około godz. 12.00 wystąpią przedszkolaki, a ok. 14.00 zaprezentują się kaliskie szkoły tańca i śpiewu.
Plac przy rondzie zostanie oddany formacjom mundurowym, zmotoryzowanym, miłośnikom militariów oraz historii motoryzacji. Zobaczymy tam Kaliski Klub Bellona, zabytkowe pojazdy, wozy bojowe kaliskiej straży pożarnej. Zaprosiliśmy także policję oraz Straż Miejską do zorganizowania tradycyjnych stoisk prewencyjnych.
Niespodzianką przygotowaną przez Komoda Club będą, goszczące po raz pierwszy, bicykle.
Ze stoiskami książkowymi odwiedzą nas m.in. Okręgowe Muzeum Ziemi Kaliskiej oraz Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.
Do świetlicy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej zaprasza kaliska biblioteka, oferując niecodzienną wystawę o tematyce ślubno-weselnej „Już mi niosą suknię z welonem ……”.
Po raz pierwszy w Kaliszu na ulicy Niecałej zobaczymy prawdziwy warsztat kowalski.
Po raz pierwszy odwiedzą nas z barwnym i ciekawym stoiskiem uczniowe i nauczyciele z klas dla dzieci z autyzmem ze Szkoły nr 18 w Kaliszu. Będzie to także okazja do kontaktu ze specjalistami w dziedzinie autyzmu.
Podziwiać będziemy stoisko Warsztatów Terapii Zajęciowej z prezentacją prac wykonanych przez uczestników przy pomocy różnych technik plastcznych.
Miody i opowieści o zwyczajach pszczół oglądanych w szklanym ulu zaprezentują nam mistrzowie tego fachu.
Stoiska przygotują także: producent ekologicznych herbat EDAL, kolekcjonerzy fajek, znaczków, medali, którzy podobnie jak pszczelarze uczestniczyli we wszystkich dotychczasowych edycjach święta.
Pierwszym punktem programu jest, planowany na godzinę 12.00, krótki przemarsz z mini koncertem orkiestry dętej „Viwat” wraz z mażoretkami, działającej w Gminie Żelazków.
Pod koniec imprezy swą niespodziankę taneczną z przygotuje Sieraszewski Dance Studio.
Dla sympatyków radiowych konkursów mamy dobrą wiadomość. Pięć dni, od poniedziałku 2 września do piątku 6 września, w Radio Centrum trwać będzie konkurs wiedzy o ulicy Niecałej i Kaliszu. Konkurs z nagrodami, wraz z radiem przygotowali kaliski oddział PTTK oraz komoda Club Residence.
Jak co roku ksiądz prawosławny zaprasza do kaliskiej Ccerkwi na dopołudniową otwartą mszę celebrowaną w tym roku przez biskupa.
Tekst: Organizatorzy, fot. Anna Błaszczyk
Napisz komentarz
Komentarze