Jak powiedział na antenie Radia Centrum Krystian Kinastowski, do tej pory zgłosiło się 80 pracowni z pomysłami na nasze miasto. Wkrótce wszystkie te pomysły będą oceniane. - 16 września w Poznaniu w siedzibie SARP-u mamy posiedzenie sądu konkursowego, w którym również biorę udział. Nie wiemy czy wszystkie te zespoły zostaną zakwalifikowane i czy spełniają wymogi natomiast ta liczba jest imponująca i ona świadczy o tym, że jest olbrzymie zainteresowanie tym tematem wśród pracowni architektonicznych – powiedział prezydent Kinastowski.
Konkurs architektoniczny ma dać miastu najlepszą koncepcję, nie zaś narzucać jedną. Taka formuła ma też inne atuty. Kaliszem i jego rewitalizacją interesuje się cała branża architektoniczna i media specjalistyczne. - Jest to bardzo prestiżowe i ważne wyzwanie dla projektantów i jestem przekonany, że będą chcieli się pokazać z jak najlepszej strony Liczę na to, że będziemy mieli świetny projekt, którym będziemy mogli się chwalić i będziemy mieć w końcu cel, do którego będziemy powoli zmierzać, bo przecież jest to ogromne wyzwanie również finansowe - zapowiada Kinastowski.
Wiadomo, że w wymogach konkursu zawarta jest rewitalizacja Nowego Rynku i Rynku Głównego. To dwa główne obszary objęte konkursem.
- Te dwie przestrzenie zamierzamy sprzężyć ze sobą ulicą Kanonicką, projektanci będą mieli za zadanie przedstawić, jak oni to połączenie tych dwóch przestrzeni widzą. One w tej chwili funkcjonują trochę niezależnie od siebie, a te dwa rynki powinny się uzupełniać - mówi prezydent Kalisza.
W zamyśle powstanie druga ważna oś ruchu pieszego, obok tej od Śródmiejskiej po Zamkową, ruch i atrakcje miejskie będą się skupiać wokół Kanonickiej. W naturalny sposób to tam prawdopodobnie będzie główny deptak, bo mieszkańcy i turyści będą się poruszać między dwoma wyremontowanymi rynkami.
Architekci muszą się też uporać z tzw. dziurellą. Wiadomo, że nie pozostanie ona na rynku w obecnej formie, ale prawdopodobnie będzie zagospodarowana w taki sposób, by stała się dodatkową, i na pewno unikatową atrakcją.
Zwycięzcę konkursu poznamy 11 grudnia. W konkursie mogą brać udział także osoby i biura spoza granic Polski. Nagrodą główną jest 45 tysięcy złotych oraz zaproszenie do stworzenia projektu modernizacji śródmieścia.
MS, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze