W dniu urodzin Haliny Sutarzewicz ˗ 13 września br. (piątek) o godz. 10.00 przedstawiciele Stowarzyszenia złożą kwiaty na jej grobie na Cmentarzu Miejskim w Kaliszu, a następnie na pamiątkowym kamieniu w Parku nad Krępicą, przy drzewie zasadzonym przez Stowarzyszenie w 2009 roku. 15 września br. (niedziela) o godz. 12.30 będzie odprawiona msza św. w kaliskiej katedrze.
Także część dorocznej imprezy, organizowanej przez Stowarzyszenie w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, poświęcona będzie jej osobie. Trzecie już spotkanie pod nazwą „Kaliszanie piszący pod wrześniowym niebem Zagorzynka” odbędzie się 14 września (sobota) o godz. 18, tradycyjnie w Szkole Podstawowej nr 10 im. Marii Konopnickiej przy ul. Karpackiej 3.
Z kolei 1 listopada br. przedstawiciele Stowarzyszenia i wolontariusze wezmą udział w kweście przygotowanej przez kaliski Oddział PTTK na Cmentarzu Komunalnym w Kaliszu. Zebrane przez nich środki zostaną przeznaczone na rzecz renowacji zabytkowego rodzinnego nagrobka Haliny Sutarzewicz.
Halina Maria Sutarzewicz (ur. dnia 13 września 1909 w Kaliszu ˗ zm. 12 lipca 1991 w Kaliszu), historyk literatury, publicystka, pedagog, działaczka społeczna. Za wyjątkiem kilku lat wczesnego dzieciństwa, okresu studiów na wydziale filologii polskiej Uniwersytetu Poznańskiego i pierwszych lat pracy pedagogicznej w Lesznie i Turku, całe jej życie było ściśle związane z Kaliszem. Jej prace badawcze dotyczyły przede wszystkim twórczości Marii Konopnickiej, Adama Asnyka i Marii Dąbrowskiej. Jednak zakres badań Haliny Sutarzewicz był o wiele szerszy. Zebrała i opracowała materiały dotyczące pisarzy związanych z naszym miastem, popularnych w okresie międzywojennym oraz po wojnie, m.in. Wandy Karczewskiej czy Stefana Otwinowskiego. Właśnie jej, uwzględniając szeroką wiedzę i bogaty dorobek w tym zakresie, powierzono opracowanie hasła Kalisz do przewodnika encyklopedycznego Literatura polska, t.1, Warszawa 1984. Staraniem uczniów i przyjaciół w roku 1998 wydana została książka Halina Maria Sutarzewicz. Pisma rozproszone, zawierająca ˗ oprócz przedruku publikacji prasowych, bogatą bibliografię jej dorobku.
Działała społecznie w ramach Towarzystwa im. Marii Konopnickiej, organizując pracę kaliskiego Koła Terenowego i współpracując ściśle z Zarządem Głównym w Warszawie. Była pomysłodawczynią wymiany tablicy pamiątkowej z błędnymi datami pobytu Konopnickiej w Kaliszu, budowy jej pomnika oraz utworzenia izby muzealnej jej imienia. Z inspiracji Haliny Sutarzewicz nadana została też nazwa osiedla „Kaliniec” i nazwy niektórych ulic, związanych z powieścią Marii Dąbrowskiej. Oprócz wielu wyrazów uznania, wyróżnień i odznaczeń, została także obdarzona tytułem Honorowego Obywatela Miasta Kalisza.
Opr. MIK, fot. archowum Elżbiety Stadtmüller
Napisz komentarz
Komentarze